АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Зараждащото се руско производство на уиски е един от многото примери как местните производители се опитват да запълнят дупките, останали след изтеглянето на чуждестранните компании. "Математиката е проста", казва Генадий Силиванов, главен технолог на "Кемля". "Руснакът ще си купи едва бутилка качествен алкохол вместо 10 бутилки евтина водка или нещо подобно и ще пие по-малко".
В момента тя е 137,93 лева за мегаватчас, а предложената по-ниска цена е 97,78 лв. за мегаватчас, която ще влезе в сила от 1 юли тази година. Намалението е за периода от 1 юли 2025 до 30 юни 2026 г.
Себестойността на електроенергията от вятърните централи в морските пространства към 2030 г. се оценява на 1.5 до 2 пъти по-ниска от тази, произведена от нови АЕЦ мощности и повече от 10 пъти по-ниска от себестойността на въглищните ТЕЦ-ове.
Италианският град Бардонекия изпреварва българските курорти Боровец и Банско, заемайки първото място в годишния анализ на съотношението между цена и качество на ски ваканциите, изготвен от британските туроператори "Поуст офис травъл мъни" и "Кристал ски холидейс".
През миналия месец електроенергията в Швеция е била с 45,3 на сто по-евтина спрямо септември 2022 г. Нарастването на цените на хранителните стоки и на безалкохолните напитки се забавя до 7,7 на сто от 9 на сто през август.
„Скъпата“ кошница включва най-качествената риба, шунка, агнешко или телешко месо, козунак и напитки. В средната са включени шунка, по-евтина риба, младо свинско месо или месо със средно качество, а скромната кошница включва сардини като най-евтина риба, пиле, свинска плешка, евтини напитки и козунак.
Недостигът на дървесина и дървесен чипс в Литва започна в началото на тази година, когато вносът беше забранен, и тази ситуация може да продължи и след непосредствената криза поради времето, необходимо за отглеждането на дърветата.
През първото полугодие на годината средните цени на електроенергията за бита в България са били 10,9 евро за 100 киловатчаса, при средно ниво за ЕС от 23,5 евро за 100 киловатчаса. Така страната ни се нарежда да третото място сред страните с най-евтина електроенергия за домакинствата в ЕС.
Зърнопроизводители заплашват с протести заради нерегламентирания внос на евтина пшеница и слънчоглед от Украйна. В бранша твърдят, че страната ни разполага с достатъчно собствени количества, а чуждото зърно подбива цените ни.
По-евтина ли е храната във вашата страна, отколкото в други държави-членки? Какво ще кажете за алкохолни напитки и тютюн, облекло и обувки, мебели, разходи за жилище, транспорт, комуникации или ресторанти и хотели?