АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Едно от малкото изключения е цената на яйцата, които през март 2025 г. са били с "едва" 2,5 процента по-скъпи спрямо същия месец на предходната година. В дългосрочен план обаче, между 2020 и 2024 г., техните цени са се повишили с 38,5 процента.


Цените на вноса са намалели с 0,1 на сто миналия месец, първият спад от септември, след коригирано надолу увеличение от 0,2 на сто през февруари, съобщи Бюрото по трудова статистика към министерството на труда на САЩ.


Потребителите формират възприятията си за нивата на инфлация според определен кръг стоки, които купуват по-често и са относително евтини. Проучванията показват, че повишенията на цените привличат вниманието на хората повече от стабилните или спадащите цени.


България е на 32-ро място от 43 европейски държави по цената на кошницата, която мери индексът, и по-евтини са само Румъния и Полша от държавите членки на ЕС, изтъкна изпълнителният директор на Сдружението.


Доставките на технологичен хардуер за вътрешния пазар в България, включително лаптопи, таблети, смартфони, десктопи и сървъри, системи за съхранение, телеком оборудване, компютърна периферия и части, по прогноза на CBN, през 2025 година ще достигнат историческата стойност от 1.03 милиарда евро. Това би представлявало 0.93 % от прогнозния БВП на България за 2025 - рекордна стойност за последните пет календарни години.


Изследвани са цените на два български града и те попадат в топ 10 на най-изгодните за покупка на имот. Средната цена на апартамент от 100 кв. м в Бургас е 136 хил. евро, а в Пловдив е 131 хил. евро. В топ 10 на градовете с най-ниски цени на жилищата попадат и три румънски града.


Два от най-големите производители на бира в света - "Анхойзер-Буш Инбев" (Anheuser-Busch InBev) и "Карлсберг" (Carlsberg) са продали през третото тримесечие на годината по-малко бира от очакваното, тъй като потребителите, особено в Китай, са намалили разходите си или са избрали по-евтини питиета, предаде Ройтерс.


Японската компания Sanyo Trading организира интересна изложба на китайски електрически превозни средства, където бяха представени повече от дузина разглобени автомобила. Благодарение на това специалисти от Страната на изгряващото слънце успяха да разберат тайната защо са евтини автомобилите от Поднебесната държава.


ЕС и САЩ налагат все по-високи мита върху вноса на електрически превозни средства, произведени в Китай, но това не спира производителите в азиатската страна да заливат пазара с евтини електромобили, посочват анализатори.


Китайската компания за електрически превозни средства "Зийкр" (Zeekr) обяви, че през този месец ще пусне своя първи автомобил с повишена проходимост (SUV). Той ще се продава с над 1400 долара по-евтино от електромобилите от модела "Модел Уай" (Model Y) на американската компания "Тесла" (Tesla).