АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕВФ не е измислен заради Гърция
![mail](/img/mail.png)
![прегледи](/img/views.png)
![коментари](/img/comments.png)
Европейски валутен фонд (ЕВФ) е необходим, защото има нужда от по-строги правила, тъй като Пактът за стабилност и растеж не е достатъчен, заяви министърът на финансите на Германия Волфганг Шойбле в интервю за германския вестник "Билд".
Предложението за ЕВФ не бе направено заради Гърция, подчертава министърът. Сегашната криза трябва да бъде разрешена с наличните механизми, а гръцкото правителство заслужава голямо уважение заради усилията да намали разходите, отбелязва той.
"Нуждаем се от ЕВФ, защото са необходими по-строги правила, тъй като Пактът за стабилност и растеж не е достатъчен", заявява Шойбле.
Един Европейски валутен фонд би дал възможност за по-интензивен надзор и по-строги санкции. "Не бива да се оставяме отново да бъдем измамени по този начин. Само по този начин ще бъде запазено доверието в еврото", казва той.
Валутният съюз се нуждае от по-строги правила, включително и възможността в извънреден случай да изключи от еврозоната страна, която не води правилно финансовите си дела. Самото съществуване на подобна вероятност вече би довело до създаването на съвсем различна дисциплина, уточнява министърът.
Европейският съюз се нуждае от ЕВФ въпреки наличието на Международния валутен фонд (МВФ), към който по-рано се обърнаха Унгария и Литва.
"Унгария и Литва са страни членки на ЕС, но не и на еврозоната. Само страните, които са приели еврото са прехвърлили националната си парична политика към Европейската централна банка (ЕЦБ) и в това е разликата. Страните от еврозоната трябва
да решават проблемите със собствените си сили, тъй като в противен случай вече няма да бъдат вземани на сериозно от САЩ и Китай", подчертава Шойбле.
След близо двуседмичен престой в болница днес Шойбле ще участва в срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната в Брюксел, на която ще бъдат обсъждани и темата за Европейски валутен фонд, и темата за намирането на решение на
гръцката финансова криза, допълва ДПА.
Tweet |
|