АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Един работен час в Македония, България
Един работен час в Европа се заплаща между 25 и 30 евро, а в Македония - между 3,2 и 3,8 евро, съобщава "Утрински весник". Европейските заплати бяха и все още са далечна мечта за по-голямата част от македонците, коментира изданието. Вестникът цитира най-нови данни на Евростат, според които македонците през 2012г. са отработили средно по 1995 часа, а цената на един отработен час е струвала на работодателя 199 денара или 3,2 евро. В частните фирми цената на труда е по-малка - 181 денара, т.е. 2,9 евро, а в предприятията държавна собственост са се плащали 239 денара на работен час или 3,8 евро, пише скопският вестник.
Може ли да се направи сравнение с България? Страната ни е с най-ниска цена на труда в ЕС (3,7 евро на час) през 2013 година и с най-голямо увеличение (+44,1 на сто) от 2008 до 2013 година. Най-скъп е трудът в Швеция (40,1 евро на час), показват данни на Евростат. Румъния се нарежда преди България по цена на труда за час (4,6 евро), както и по увеличение на показателя за посочения период (+32,8 на сто). Средно в ЕС цената на труда е достигнала през 2013 година 23,7 евро и 28,4 евро в еврозоната.
-административно повишаващите се минимуми на заплащане и осигуряване – и минималната работна заплата, и минималните осигурителни доходи са се увеличили с над 40% за периода 2008-2013 г.
от началото на кризата най-големите съкращения са при ниско квалифицираните работници, което изкуствено повишава средната работна заплата, а оттам – и средните разходи за труд за страната. Роля за повишаването на разходите за труд има и увеличаването на производителността на труда. От 2008 г. до 2012 г. (последните сравними данни за ЕС) производителността на труда в България се е увеличила от 4,3 до 4,8 евро на изработен час. Все пак, въпреки ниската база и при този показател, производителността на труда в България не се повишава достатъчно бързо – през 2008 г. тя е била над 7 пъти по-ниска от средното на ЕС, а през 2012 г. разликата се е стопила до едва 6,7 пъти. Повишаването на производителността на труда и това на разходите за труд е доста непропорционално в случая на България. При Естония, Ирландия и Латвия, например, ръстът на производителността на труда е сходен с този в България, но разходите за труд в тези страни са нараснали с едва 7,6% от 2008 г. при над 44% в България.
Това отново говори за вредното административно повишаване на разходите за труд далеч над ръста на производителността, което пък води до ниска заетост на нискоквалифицираните работници. В същото време реален и стабилен ръст на заплатите и по-голямата заетост на населението може да се постигне само чрез по-добри условия за бизнес, облекчаване на разходите за труд и по-висока квалификация на работната сила в България."
Tweet |
|