АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Движението на цената при царевицата в САЩ и Франция този път е в синхрон, като и двете са в посока надолу, съответно с 1 долар и 2 евро.
Излизането на Саудитска Арабия от петролния долар е промяна на глобалната финансова парадигма. Саудитска Арабия ще продава петрол и други стоки в множество валути, включително китайски юан, евро, йени, вместо изключително в щатски долари. Освен това може да се обмисли и потенциалното използване на цифрови валути като биткойн.
Цената ФОБ на хлебната пшеница в Чикаго се повиши с един долар до 226 долара за тон. Без промяна остана цената й във Франция - на 196 евро за тон, в Украйна - на 195 долара за тон, и в Русия - на 235 долара за тон.
Целта е да се засили използването на рупии в международната търговия и да се намали зависимостта от щатския долар, посочват източниците, пожелали анонимност. Правителството в Делхи се тревожи, че бързо нарастващото търсене на енергийни суровини в Индия ще постави под натиск националната валута, като същевременно иска да използва растежа в потреблението за собствено предимство.
Първият ход направи икономическият министър Луис Капуто - песото, аржентинската валута, се обезцени двойно спрямо долара. "Ще доведем официалния валутен курс до 800 песос за долар, така че производственият сектор да има адекватен стимул, за да увеличи продукцията", заяви бившият шеф на ЦБ.
Растежът на Китай, който се ускорява от 1995 г. насам, е за сметка на Европа и особено на Еврозоната, тъй като Съединените щати продължават да представляват 25% от световния БВП. Според анализаторите на iBanFirst, спадът на щатския долар е малко вероятен, докато американската икономика запазва силните си позиции.
Експертите от Кофас споделят, че войната ще има негативно влияние върху израелската икономика, която вече показва признаци на забавяне. Шекелът достигна най-слабото си ниво от началото на 2016 г. и се търгуваше на ниво 3,96 за долар, което е с 3,2% по-ниско спрямо края на финансовия ден миналата сряда, 11.10.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител - бел. ред.) на хлебната пшеница в Чикаго се понижава с 1 долар до 251 долара за тон. Във Франция тя се покачва с 2 евро до 235 евро за тон, в Украйна остава без промяна на 225 долара за тон, а в Русия пада с 8 долара до 237 долара за тон.
Поевтиняващата рубла е помогнала на правителството в някои важни аспекти. По-ниският валутен курс означава повече рубли за всеки долар, който Москва получава от продажбите на петрол и други продукти. Това увеличава парите, които държавата може да похарчи за отбрана и социални програми.
Краят на господството на американския долар е близо, тъй като китайският юан набира сила, а останалият свят вижда опасността от провалените опити на Запада да поставят Русия на колене заради Украйна, каза пред Ройтерс един от най-влиятелните руски банкери Андрей Костин.