EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

ЕК: 23 държави, лесни за пране на пари

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК: 23 държави, лесни за пране на пари

mail10:35 | 19.02.2019прегледи 840 коментарикоментари 0


Европейската комисия представи списък с 23 държави извън ЕС, където правилата срещу прането на пари и финансирането на тероризма са слаби.
      Списъкът включва Афганистан, Американска Самоа, Бахамите, Ботсвана, Северна Корея, Етиопия, Гана, Гуам, Иран, Ирак, Либия, Нигерия, Пакистан, Панама, Пуерто Рико, Самоа, Саудитска Арабия, Шри Ланка, Сирия, Тринидад и Тобаго, Тунис, Вирджинските острови и Йемен.
      ЕС не може да бъде място за незаконни пари, заяви при представянето на списъка еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова. Европа е открита за бизнес, но не е наивна и трябва да защити финансовата си система, добави тя.
      Според еврокомисаря списъкът е предупреждение за финансовия сектор да бъде особено предпазлив с преводи от посочените държави. Преводите могат да продължат, но трябва да бъдат проверявани по-задълбочено. Това не е наказателен списък. Първият подобен списък изготвихме през 2016 г., но за първи път сега ЕК прилага собствени и по-строги изисквания, поясни Юрова.
     Тя уточни, че списъкът остава отворен за промени и допълнения. Еврокомисарят бе предпазлива в отговор на въпроса дали поместването на списъка в Официалния вестник на ЕС ще бъде подкрепено от достатъчно мнозинство в Съвета на ЕС.
     Европейският парламент и държавите от ЕС разполагат с месец за оценка на списъка. Всички държави в ЕС са убедени, че този списък е необходим. Засяга се обаче политически чувствителен въпрос, свързан не само с финансови дейности, но и с международни и двустранни отношения, отбеляза Юрова.
     По нейните думи опасностите от посочените 23 държави не са свързани само с избягването на плащането на данъци, но и със сигурността. Еврокомисарят уточни, че предлаганите банкови проверки следва да обхванат също движението на виртуални валути. Тя допълни, че според ЕК занапред нотариусите и фирмите за недвижими имоти следва да бъдат длъжни да докладват на финансовото разузнаване съмнения в произхода на средствата за дадена сделка.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg