EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

ЕК загрижена за държавните финанси на ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК загрижена за държавните финанси на ЕС

mail21:46 | 23.06.2009прегледи 883 коментарикоментари 0


dark_euro1В момент, в който европейската икономика е изправена пред най-тежката рецесия след Втората световна война, Планът на възстановяване на Европейската комисия осигурява необходимата подкрепа за изпадналите в затруднения икономики на страни от Европейския съюз. В същото време нарастващите държавни дългове, свързани с помощта за финансовия сектор, очакваното увеличение на разходите около застаряването на населението и спадащия икономически растеж, предизвикват загриженост за поддържане на
устойчиви държавни финанси.
Това се изтъква в разпространения днес в Брюксел доклад за състоянието на държавните финанси в страните от Европейския съюз през 2009 г, изготвен от икономическата и финансова служба на Европейската комисия.
В него се прави преглед как страните от Европейския съюз се справят с трудностите, предизвикани от световната финансова и икономическа криза, и се очертават перспективите пред държавните финанси във връзка с действията за преодоляването на кризата.
За България Европейската комисия отбелязва, че през 2008 г. общият държавен излишък е бил 1,5 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) при заложени през декември предходната година 3 на сто.
Непостигането на обявената цел се дължи на по-ниски от очакваните приходи и на липсата на строг контрол върху разходите, изтъква Европейската комисия.
Влошаването в областта на приходите отразява отрицателните последствия от световния икономически спад, очертал се през последното тримесечие на 2008 г., когато темповете на ръст в БВП спаднаха рязко и данъчната съставка намаля. Същевременно въвеждането на плосък данък от 10 на сто върху доходите, както и значителното неизпълнение на планираното използване на
европейски фондове също доведе до спад в приходите, се посочва в доклада.
Освен това бяха одобрени допълнителни социални и инфраструктурни разходи от около 1,8 на сто от БВП чрез допълнителен бюджет в средата на 2008 г. Пенсиите, както и бюджетните заплати, бяха увеличени повече от планираното, се добавя в доклада.



 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg