АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕК задейства чл.7.1 срещу Полша
В сряда Европейската комисия предприе безпрецедентна стъпка за задействане на член 7.1 от Договора за ЕС срещу Полша, засилвайки натиска върху Варшава относно спорните промени в съдебната система, наложени от управляващата партия „Право и справедливост“, предава Radio Poland.
Този ход означава, че изпълнителният орган на ЕС ще предложи на Съвета на ЕС и на Европейския парламент Полша да бъде лишена от право на глас при обсъждането и приемането на решенията, засягащи Общността. Така страните-членки ще трябва да декларират дали според тях върховенството на закона в Полша е застрашено. Сега мнозинство от четири пети от членовете на ЕС, т.е. 22 държави, биха могли са определят, че е налице „ясен риск от сериозно нарушение“ на основните ценности на Общността.
Но дори и този ход не означава, че ще бъдат наложени санкции на Полша. За такива е необходима единодушна подкрепа от държавите от Общността, а Унгария вече заяви, че няма да подкрепи решението.
На свой ред лидерите на Франция и Германия увериха, че ще подкрепят Европейската комисия, ако предприеме безпрецедентната стъпка за задействане на член 7.1 срещу Полша.
Външният министър на Полша Витолд Вашчиковски заяви по-рано в сряда, че Полша „прокарва [законни] решения, които вече съществуват в много държави-членки на ЕС".
„Не сме съгласни с двойните стандарти - в други европейски държави, т.нар. стари демокрации, тези решения може да съществуват, докато в Полша, която е нова демокрация, тези решение не се приемат от органите на ЕС“, допълни първият дипломат на Варшава.
Предприетите действия от Европейската комисия срещу Полша заради съдебната реформа нарушават полския суверенитет и Унгария ще наложи вето, заяви унгарският вицепремиер Жолт Шемен, цитиран Ройтерс.Шемен говори пред унгарската информационна агенция МТИ. Той посочи, че е неприемливо Брюксел да упражнява натиск върху суверенна държава членка, съобщи БТА."Полско-унгарското приятелство и ангажиментът на унгарското правителство към спазването на договорите ни задължава да се намесим срещу решението на комисията, на всички форуми", каза Шемен. На въпрос дали това значи, че Унгария ще наложи вето на предложената процедура срещу Полша, той отговори с "да", съобщи МТИ.
Tweet |
|