EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

ЕК: Икономиката на България ще расте силно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК: Икономиката на България ще расте силно

mail06:25 | 06.05.2018прегледи 4138 коментарикоментари 0


Икономиката на България ще продължава да нараства силно, прогнозира Европейската комисия в своя "пролетен" доклад, представен в четвъртък.

Очаква се вътрешно търсене да бъде основен двигател на растежа, а приносът на нетния износ към икономическия растеж ще остане отрицателен. Инфлацията в България ще продължава да нараства през тази година в резултат на силното частно търсене. Ще продължават и положителните тенденции на пазара на труда със здраво увеличаване на заплатите и на заетостта, прогнозира ЕК. Очаква се публичните финанси в нашата страна да останат стабилни, подкрепени от благоприятната макроикономическа среда и въпреки увеличаването на публичните инвестиции и на заплатите.

Реалният БВП на България нарасна силно с 3,6% през 2017-а година благодарение най-вече на силното вътрешно търсене, отбелязва ЕК в своя пролетен доклад. Докато частното потребление остана във възходяща посока, публичните разходи също нараснаха. Силното търсене и по-ниската несигурност също стимулираха ръста на инвестициите, предимно в частния сектор. Материалните запаси пък допринесоха с цели 1,1 процентни пункта към икономическия растеж през 2017-а година.

Европейската комисия прогнозира, че ръстът на реалния БВП на нашата страна ще достигне 3,8% през 2018-а година преди да отбележи много слабо забавяне до 3,7% през 2019-а година. Трябва да е има предвид, че в зимната си прогноза от началото на февруари ЕК очакваше икономиката на България да нарасне с 3,7% през тази и с 3,5% през следващата година.

ЕК очаква вътрешното търсене да остане основният двигател на растежа и. Положително развитие на пазара на труда и ръстът на реалния разполагаем доход ще поддържат силното частно потребление. Ръстът на частните инвестиции се очаква да остане силен, подкрепен от ниските лихвени проценти, макар и слабо да намалее спрямо предишната година. Основният двигател на ръста на инвестициите през 2018-а година се очаква да бъдат капиталовите разходи на правителството с оглед усвояването на средствата от ЕС за програмния период 2014-2020 година. По-високите държавни приходи също се очаква да подкрепят публичното потребление.

Според ЕК рисковете пред тези прогнози за икономическия растеж в България са до голяма степен балансирани. Във възходяща посока, по-високите заплати и растежът на заетостта могат да доведат и до по-високо вътрешно потребление. Също така, предвид нарастването на новите поръчки, използването на производствения капацитет, благоприятните кредитни условия и мобилизацията на европейските фондове, инвестиционната активност може да се окаже дори по-силна от очакваното, се посочва в пролетния доклад на Европейската комисия. Основният риск в низходяща посока идва от външната среда, като се има предвид отвореността на българската икономика.

Балансът по текущата сметка на България през 2017-а година се сви до 3,0% от БВП (от 5,3% през 2016-а), тъй като вносът надвиши растежа на износа и ЕК прогнозира, че тази тенденция ще се запази с оглед на по-силното вътрешното търсене и нарастващите енергийни цени. В резултат на това търговският баланс на нашата страна се очаква да се влоши, а излишъкът по текущата сметка да се сви 1,4% от БВП през 2018-а и до 0,8% през 2019-а година.

По отношение на инфлацията, ЕК очаква тя да нарасне от 1,2% през 2017-а към 1,8% през тази и следващата година. Комисията също така прогнозира, че нивото на безработица в България ще намалее от 6,3% през миналата година до 5,5% през 2018-а и до 5,3% през следващата година.

ЕК очаква и запазване на тенденцията на намаляване на държавния дълг от 25,4% от БВП през 2017-а година към 23,3% през настоящата година и до 21,4% от БВП през 2019-а година.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg