EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

ЕК: По-строг контрол над референтните лихви

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК: По-строг контрол над референтните лихви

mail15:00 | 23.09.2013прегледи 617 коментарикоментари 0


Референтните лихвени проценти трябва да се контролират внимателно и да се предвиждат глоби, за да се избегне манипулиране, предложи ЕК в опит да извлече поука от скандала с Либор (London Interbank Offered Rate), предадоха световните агенции. Референтните лихви са в сърцето на финансовата система, заяви еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние, цитиран от ДПА.
Те са решаващи за нашите пазари, както и ипотеките и спестяванията на милиони наши граждани. Досега обаче те в голяма степен не бяха регулирани и надзиравани", допълни той. Подозрения за манипулиране на лихви имаше още по време на финансовата криза през 2008 година, но скандалът достигна връхната си точка миналата година, когато британската банка Barclays първа договори извънсъдебна глоба за опит да фалшифицира Либор.
По-късно бе глобен и швейцарският гигант UBS. Германската банка Deutsche Bank също е обект на разследване за манипулиране на Либор - ключова лихва за милиони всекидневни финансови транскации и референтна ставка за всичко от ипотеки до кредитни карти.
Либор отразява средния процент, при който 16 банки от Ситито са готови да си отпускат взаимно кредити във водещи световни валути. Показателят се използва като еталон за множество финансови инструменти - от автомобилни кредити и ипотеки до сложни финансови операции в целия свят. На основата на Либор се изчисляват лихви при финансови продукти за над 500 трилиона долара. "Манипулирането на референтни лихви може да причини загуби на потребителите и инвеститорите, да изкриви реалната икономика, да подкопае пазарното доверие", отбелязва ЕК. Предложението на комисията ще трябва да бъде одобрено от страните членки и Европейския парламент, за да придобие законова сила.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2044