EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

ЕК предупреди България за Калиакра

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК предупреди България за Калиакра

mail10:00 | 22.06.2012прегледи 579 коментарикоментари 0


ЕК изразява загриженост, че България не е провела оценка на възможните въздействия на ветроенергийни и други проекти в защитените зони в района на нос Калиакра.
По предложение на комисар Янез Поточник, Европейската комисия е изпратила мотивирано становище, в което България се призовава да спази действащото законодателство на ЕС. Ако България не изпълни това искане в рамките на два месеца, ЕК може да отнесе казуса до Европейския съд. Ако казусът достигне до Съда, комисията може да поиска изпълнение на временни мерки, както и изместване на съответните проекти, съобщиха от пресслужбата на ЕК, цитирана от БГНЕС.
Съгласно Директивата за птиците и Директивата за местообитанията, всеки проект, който би могъл да има значително отрицателно въздействие върху райони, влизащи в защитени зони по Натура 2000, следва предварително да бъде подложен на оценка преди началото на работите. Също така, и

Директивата за оценяване на въздействието върху околната среда (ОВОС) има за цел да осигури провеждането на адекватна оценка на всеки един проект, който би могъл да има значително въздействие върху околната среда, преди неговото одобряване. В по-ранен период ЕК вече бе образувала срещу България, тъй като в района на Калиакра — който е район с голямо значение във връзка с птиците — териториите, определени като специални защитени зони (СЗЗ) по Директивата за птиците, са недостатъчни. Настоящият повод за загриженост (свързан с предишния казус, но в същото време самостоятелен) се дължи на факта, че България е дала разрешение за значителен брой стопански дейности в района на Калиакра без подходяща оценка на въздействието върху околната среда, и че тази практика продължава. Разрешено е изграждането на хиляди вятърни турбини, както и изпълнението на около 500 други проекти, без адекватна оценка на въздействието им върху уникалните местообитания и биологични видове в района на Калиакра, както и на въздействието върху хилядите птици и прилепи, прелитащи ежегодно над този район при тяхната миграция към и от Африка. Не е отчетен кумулативният ефект от проектите, въпреки че това се изисква и по трите посочени директиви — за птиците, за местообитанията и за оценката на въздействието върху околната среда.
В декември 2008 г. и септември 2011 г. Европейската комисия изпрати до българските власти официални уведомителни писма във връзка с неспазването на съответните европейски директиви. При все, че българските власти поддържаха редовен контакт с Европейската комисия и предоставиха информация, даваща възможност за допълнителен анализ, България продължава да е в нарушение на трите директиви. Поради това бе изпратено мотивирано становище, по което България може да се произнесе в рамките на два месеца.
С Директивата за птиците, който е най-старият законодателен акт на ЕС в областта на опазването на природата, е формулирана цялостна защитна схема за всички видове диви птици, срещащи се в ЕС. Директивата за местообитанията от 1992 г. представлява крайъгълен камък на европейската политика за опазване на природата и осигурява защитата на над 1000 животински и растителни видове и на над 200 вида местообитания, като например специални видове гори, тревисти площи и влажни области, които са от европейско значение. Защитените съгласно тези директиви зони образуват Натура 2000, която представлява — общоевропейската мрежа от защитени природни зони.
С цел осигуряването на дългосрочно оцеляване на най-ценните и застрашени европейски биологични видове и местообитания, всяка държава членка е определила защитени зони по Натура 2000. От друга страна, Натура 2000 не е система от природни резервати със строг режим, изключващи всякаква човешка дейност — по-голямата част от земята е частна собственост и основното изискване е да се осигури такова стопанисване, което да е устойчиво развито в екологично и икономическо отношение.
Целта на Директивата за оценяване на въздействието върху околната среда (ОВОС) е да осигури провеждането на адекватно оценяване на проектите, които е възможно да имат значително въздействие върху околната среда, преди те да бъдат одобрени. По този начин се установяват и оценяват възможните въздействия на даден проект преди да се вземе решение, разрешаващо неговото изпълнение. Разработчиците имат възможност да променят своите проекти, така че да бъдат сведени до минимум евентуалните отрицателни въздействия още преди те да са се проявили, или, също така, компетентните органи могат да включат в одобрението за проекта изисквания за мерки за смекчаване на отрицателните въздействия.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6645