АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕК с план за енергия от морски източници
Еврокомисарите Мария Даманаки и Гюнтер Йотингер представиха нов план в подкрепа на развитието на възобновяемите морски източници в енергийния сектор в Европа, съобщи пресслужбата на ЕК.
Основен акцент в плана е създаването на Форум за енергията от морски източници, в който заинтересованите страни да работят заедно за изграждане на мощности и за насърчаване на сътрудничеството. Целта е този нов сектор на "морската енергия"
да може да извърви пътя до пълна индустриализация. Енергията от морски ресурси обхваща всички технологии за добив на енергия от възобновяеми източници от моретата и океаните, освен разположените в морето вятърни генератори. Използването на тези ресурси може да допринесе за намаляване на въглеродните емисии в икономиката на ЕС и да генерира сигурна и надеждна енергия от възобновяеми източници в Европа.
"Както се подчертава в нашата стратегия за "син растеж", моретата и океаните имат потенциала за огромен икономически растеж и за разкриване на така необходимите работни места. Трябва да помогнем на сектора на морската енергия да се развие напълно, за да можем с помощта на иновациите да използваме неговия потенциал, като същевременно осигурим чиста и възобновяема енергия за Европа", каза европейският комисар по въпросите на морското дело и рибарството Мария Даманаки.
"Секторът на морската енергетика предлага важна възможност за укрепване на сигурността на доставките. Целта на съобщението е да допринесе за насърчаване на технологичните иновации и за постигане на целите, залегнали в стратегията "Европа 2020", както и в по-широк план. Разработването на широк набор от източници на възобновяема енергия, включително морска енергия също така улеснява тяхната интеграция в европейската енергийна система", посочи Йотингер.
Наличните в световен мащаб морски енергийни ресурси превишават както настоящите ни, така и прогнозните бъдещи енергийни потребности. Енергията може да се добива в много форми, например чрез използване на енергията на морските вълни и на морските течения. Използването на морската енергия ще помогне на ЕС да постигне целите за нисковъглеродна икономика и да повиши енергийната си сигурност чрез намаляване на зависимостта на ЕС от изкопаеми горива. Освен това морската енергия може да спомогне да се балансира производството на енергия от други възобновяеми източници, като например вятърна и слънчева енергия, за да се осигури непрекъснато комбинирано подаване в електроенергийната система на електроенергия от възобновяеми източници. Също така морската енергия има потенциал да създаде нови, висококачествени работни места, по-специално в европейските крайбрежни райони, които често са засегнати от висока безработица. Въпреки безспорния си предимства този обещаващ нов сектор е изправен пред няколко предизвикателства, които трябва да бъдат разрешени, за да може секторът да създаде значителна полза за икономиката и околната среда и да стане конкурентен спрямо другите форми на производство на електроенергия.
Tweet |
|