АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕК:България подобрява еко показателите си



Комисията прие прегледа на изпълнението на политиките за околната среда — нов инструмент за подобряване на прилагането на европейските политики и съвместно договорените правила за околната среда, съобщиха от пресцентъра на Европейската комисия. Това е началото на нов процес. Комисията ще разглежда с държавите членки причините за пропуските в изпълнението и ще търси решения, преди проблемите да се задълбочат и да се стигне до нарушения.
Пълното прилагане на законодателството на ЕС в областта на околната среда може да доведе до икономии в размер на 50 млрд. евро годишно за икономиката на Съюза в резултат от по-малко разходи за здравеопазване и по-малко преки разходи за околната среда. Според проучване „Евробарометър“ 75 % от гражданите смятат, че европейското законодателство е необходимо за опазване на околната среда в тяхната страна, а 80 % са съгласни, че европейските институции трябва да могат да проверяват дали законите се прилагат правилно.
Кармену Вела, комисар по въпросите на околната среда, морското дело и рибарството, заяви: Разпокъсаното и неравномерно прилагане на правилата в областта на околната среда не помага на никого. Подобряването на начина, по който се прилага законодателството в тази област, е от полза за гражданите, публичните администрации и икономиката. И точно за тази цел е необходим прегледът на изпълнението на политиките за околната среда. Европейската комисия се ангажира да помага на страните от Съюза да гарантират високо качество на въздуха, водите и управлението на отпадъците за своите граждани. Прегледът осигурява информацията, инструментите и графика, необходими за тази цел.
Днешният пакет включва:28 доклада за държавите членки, в които са посочени националните предимства, възможности и недостатъци; съобщение, съдържащо обобщение на политическите заключения от докладите за отделните страни и преглед на общите тенденции в области като качество на въздуха, управление на отпадъците и кръгова икономика, качество на водата и опазване на природата и биологичното разнообразие; препоръки за подобрения за всяка една от страните от ЕС.
Качеството на атмосферния въздух продължава да буди сериозна загриженост.
Строителството на територии от мрежата „Натура 2000“, липсата на интегриране на политиката за опазване на природата и биологичното разнообразие в други секторни политики, слабата администрация, липсата на подходящи планове за управление и природозащитни цели са някои от основните заплахи за природата и биологичното разнообразие в България.
Значителни пропуски са установени в плановете за управление на речните басейни, които личат и от много ниското ниво на свързаност и пречистване на градските отпадъчни води. Питейната вода в България обаче достига високо равнище на съответствие и над 90 % от нейните води за къпане са с добро и отлично качество.
Основни предизвикателства
Трите основни предизвикателства по отношение на изпълнението на политиката и законодателството на ЕС в областта на околната среда в България са:
- Осигуряване на по-добра защита на здравето на хората чрез прилагане на ефективни и ефикасни решения за намаляване на замърсяването на въздуха.
- Осигуряване и реализиране на инвестициите, необходими за правилното събиране и пречистване на градските отпадъчни води.
- Осигуряване на надеждно прилагане на законодателството за опазване на природата.
България може да постигне по-добри показатели в областите, в които вече разполага с подходяща база от знания и добри практики. Това се отнася по-специално до следните случаи:
- Изпълнение на Националния план за управление на отпадъците и на Програмата за предотвратяване образуването на отпадъци, включително на мерките за закриване и рекултивация на всички депа, които не отговарят на изискванията, и прилагане на принципа „плащаш повече, ако изхвърляш повече“.
- Интегриране на политиката за опазване на природата и биологичното разнообразие в други секторни политики и набелязване на природозащитни цели и мерки за правилното опазване и управление на защитените зони по „Натура 2000“.
В случаите, когато България показва отлични резултати в изпълнението на политиките в областта на околната среда, иновативните подходи могат да бъдат споделяни по-широко с други държави. Във връзка с това могат да се посочат следните положителни примери:
- В България е приет добре структуриран и последователен план за управление на отпадъците, използван като модел в други държави членки.
- Постигнато е почти 100% съответствие по отношение на качеството на питейната вода.
Tweet |
|