АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕКОФИН окуражи правителството
Българското правителството е било окуражено от ЕКОФИН да продължи с усилията си за провеждане на вече започнатите реформи, съобщават от Министерството на финансите. На състоялото се на 20 юни в Люксембург заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) са били приети препоръки и становища по Националните програми за реформи на държавите-членки на ЕС, както и по техните актуализирани Програми за стабилност и Конвергентни програми. Отправените седем препоръки към България са били обсъдени в подготвителните комитети на ЕКОФИН и в резултат на успешните преговори първоначалните препоръки са били променени в положителна посока, посочват от финансовото министерство.
В отговор на препоръките българското правителство планира да изпълнени бюджета за 2011 г. , без да достига прекомерен дефицит, а при определяне на мерките за изпълнение на бюджетната стратегия за периода 2012-2014 г. да се възползва от протичащото икономическо възстановяване. Средносрочната бюджетна цел ще се постигне чрез строг контрол върху растежа на разходите и приоритет ще имат тези от тях, които стимулират растежа. Приемането на Пакта за финансова стабилност ще осигури таван на бюджетния дефицит на консолидирана основа от 2 процента от БВП и ограничаване на размера на разпределяните от правителството средства до 40 процента от БВП, посочват от МФ. Прилагането на приетата в съгласие със социалните партньори пенсионна реформа, в сила от началото на 2011 г., и следването на пазарните принципи при определяне на заплатите също ще осигурят спазване на препоръките на ЕКОФИН, става ясно от публикуваните от МФ мерки в отговор на препоръките на Съвета.
От финансовото министерство съобщават, че ЕКОФИН е постигнал съгласие по Договора за Европейския стабилизационен механизъм - постоянният механизъм за подпомагане в еврозоната, който ще започне да функционира от средата на 2013 г. и ще възлиза на 700 млрд. евро. Финансовите министри от ЕС са одобрили и пакета от шест законодателни предложения за засилване на икономическото управление в ЕС. Предвиждат се санкции за държавите от еврозоната за прекомерна задлъжнялост и недисциплинирана фискална политика. На Европейския парламент е предложено да утвърди санкция по Пакта за стабилност и растеж в размер до 0.2 процента от БВП, която се предвижда да постъпва в Европейския стабилизационен механизъм. Глобата за държавите от еврозоната за допуснати макроикономически дисбаланси се предлага да бъде 0.1 процента от БВП.
Tweet |
|