EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Експерти оценяват Стария Несебър

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Експерти оценяват Стария Несебър

mail17:00 | 29.11.2010прегледи 1657 коментарикоментари 0


"Намираме се на нов етап на общуване между община Несебър и Института за опазване на недвижимото културно наследство, в който двете страни ще водят диалог в интерес на паметниците и хората", заяви днес Йорданка Кандулкова - директор на Националния институт за опазване на недвижимото културно наследство НИНКН /бивш Институт за паметниците на културата/. Кандулкова се срещна с кмета на община Несебър Николай Димитров. Срещата бе под ръководството на д-р Тодор Чобанов - заместник министър на културата, съобщи електронното издание Burgasinfo.
По време на срещата бяха обсъдени въпроси, касаещи възстановяването на нарушения баланс в опазването и управлението на стария Несебър.
Арх. Дафина Барфончовска - директор на дирекция "Контрол и съгласувателна дейност за опазване на паметниците на културата", предложи на Общината идеята за експертни оценки не само на общинските обекти в стария град, но и на по-важни нови сгради.
Постигнато беше съгласие при всеки експертен съвет, на който се обсъждат обекти и проекти за община Несебър, да присъстват и експерти от Общината.
Входирани бяха от страна на Община Несебър 6 бр. визи за проектиране на покривни конструкции за сградите със премахнато незаконно строителство и 5 броя стари проекти за част от тези сгради с цел съгласуване с НИНКН и по - бързото реализиране на самите покриви с оглед наближаващия зимен сезон.
Докато в Несебър правят подписка за излизането на града от ЮНЕСКО, в Созопол обмислят как могат да влязат в списъка на световното културно наследство. Идеите засега са две.
За разлика от Несебър, където целият Стар град е архитектурен и археологически резерват, в Созопол със статут на паметници на културата са само отделни къщи. За това градът не може да кандидатства за ЮНЕСКО с цялата си старинна част. Но може да опита с отделен обект. Все по-голяма популярност набира идеята това да е остров Свети Иван, особено след като лятото там бяха открити мощите на Йоан Кръстител, отбелязва изданието.
"Остров Свети Иван може да кандидатства да бъде под егидата на ЮНЕСКО по две направления - едното е като екология, което е също много интересно, второто е като археологически резерват", каза Кирил Арнаутски, председател, Фондация "Созопол".
Освен с археологията и историята си, островът - духовно средище във вековете, се очаква да впечатли експертите и с природата си. Тук гнездят над седемдесет вида птици, част от които редки. Друга идея, за която се водят преписки вече седем години, е музейният комплекс с бойната кула и крепостната стена, опасваща част от Созопол, който може да бъде свързан и с острова. Жителите на града посрещат идеята със смесени чувства.
Каквито и да са настроенията, важно е да се знае, че дори кандидатстването отнема време.
"Въпросът е, че самата процедура е много дълга и е много сложна", отбеляза Арнаутски.
Идеята най-напред трябва да бъде одобрена от Министерство на културата.
 


Още по темата:
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6646