АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В региона най-голям дял свободни работни места са обявени в секторите "Преработваща промишленост" - 32 на сто и "Образование" и "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" - по 20 на сто.
Те са реализирани от собствени фотоволтаични инсталации. Това се равнява на средногодишното потребление на повече от 1 000 домакинства. Ръстът в производството в сравнение с 2022 г., когато бяха произведени 32 641 кВч, е над 100 пъти.
Това става ясно от анализа на данните от платформата за издаване по електронен път на „Протокол за предписване на лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса/ Районните здравноосигурителни каси (НЗОК/РЗОК)“. Системата беше пусната в експлоатация от Информационно обслужване на 1 март 2023 г., а от началото на юли 2023 г. РЗОК започна да приема единствено електронни протоколи.
Вече е завършена рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегат 2. Планира се в началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат да бъде завършен, така че, след необходимите изпитвания и проби, съоръжението да бъде пуснато в експлоатация от началото на 2025 г.
АЕЦ „Кръшко“ е собственост на Словения и Хърватия и заработи през 1983 година. През януари 2023 г. получи екологично разрешително за удължаване на срока на експлоатация с 20 години до 2043 година.
В КЕВР беше обсъдено изменение на Списъка с важни точки на газопреносната система на ICGB, което е пряко свързано с възможността за доставки от терминала за втечнен природен газ край Александруполис, чиято търговска експлоатация започна от 1 октомври. В списъка има нова входно-изходна точка на междусистемно свързване - Komotini-DESFA/ICGB, свързваща газопреносните инфраструктури на ICGB и ДЕСФА (DESFA) до гръцкия град Комотини.
Rezolv Energy, независим производител на електроенергия, подкрепян от инвестиционния фонд Actis, осигури 90 милиона евро дългово финансиране от Международната финансова корпорация (IFC) и Raiffeisen Bank International (RBI). Строителството започва скоро, а централата ще влезе в експлоатация през 2025.
Те са с художествена стойност и при демонтажът им, поради основния ремонт на съоръжението, трябва да се запази тяхната цялост, да бъдат възстановени и отново поставени. До момента е премахната ограда с дължина 413 метра, която се реставрира, а общата ѝ дължина е 2120 метра.
Общо 167 стоманобетонни панела всеки с размери 2,48 м на 4,40 м и тегло 5,6 тона са изработени от началото на основния ремонт на Дунав мост при Русе. Готовите панели са с общо тегло над 935 тона, колкото е общото тегло на близо 500 леки автомобила.
С наградата "Най-емблематичен обществен проект" беше отличен "Аквапарк София". В категорията "Иновации в дизайна и изграждането на изкуствени скали" беше отличена "Рим Рок България", в "Интериорни иновации за дома и търговските обекти" - "Каре България", а за "Лидер в изграждане и ремонт на бани" - "Коларов Билд" ЕООД.