АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Доклад анализира представянето на глобалната конкурентоспособност на Европа въз основа на ключови показатели като публични финанси, бизнес среда и пазар на труда.


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


ЕК създаде новa платформа за биотехнологии и биопроизводство в помощ на стартиращите предприятия и МСП да въвеждат иновативни продукти на пазара и да повишават тяхната конкурентоспособност.


За да се стигне до ликвидация точно в този момент, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи още експертът.


В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.


Докладът разглежда предизвикателствата, пред които са изправени индустрията и компаниите на единния пазар. Констатациите в доклада ще допринесат за работата на Комисията по нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа.


Спрямо предходната година, страната бележи най-висок спад по отношение на състоянието на инфраструктурата (от 54-то на 59-то място) и бизнес средата (от 62-ро на 65-то място).


За през 2023 г. от България са изнесени 1370 кг розово масло на средна експортна цена от 9168 евро/кг. Основно експортът е насочен към САЩ, Китай, Япония, Тайван, Южна Корея и Франция. Внесени са 79 кг с произход от Турция и Китай.


Над 275 млн.лв. е заявената подкрепа от кандидатствалите 713 български компании за безвъзмездна финансова помощ по процедурата "Внедряване на иновации в предприятията" по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията", съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР).


Дългосрочните и сложни промишлени разрешителни са тясно място за екологичните и цифрови трансформации на компаниите и глобалната конкурентоспособност на ЕС.