АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕК:"Южен поток-България" е проблемът
Брюксел, кор. на БТА Николай Желязков
Не блокираме "Южен поток", а искаме да той отговаря на европейското законодателство. Това заяви на пресконференция Сабине Бергер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, в отговор на въпроси, свързани с предприетата от ЕК наказателна процедура срещу България. Многократно и ясно заявихме, че вложенията във всяка енергийна инфраструктура в ЕС трябва да бъдат съобразени с всички европейски правила - за енергетиката, конкуренцията, обществените поръчки. ЕК вече изясни, че сключените междуправителствени споразумения с Русия за изграждането на газопровода "Южен поток" не отговорят на съответните изисквания. Тези споразумения не съответстват на основни положения от третия енергиен пакет, поясни тя.
В началото на тази година бе обособена работна група с представители на ЕК и на Русия, досега се състояха две заседания на техническо равнище. Обръщането на Русия към Световната търговска организация с жалба срещу третия енергиен пакет подкопава основите на тази работна група. Затова в своята европейска енергийна стратегия ЕК настоя за спирането на "Южен поток" до пълното му съобразяване с европейското законодателство. Проектът трябва да бъде преразгледан според приоритетите на ЕС в областта на енергийната сигурност, допълни Бергер.
Антоан Коломбани, говорител на еврокомисаря по конкуренцията Хоакин Алмуния, отбеляза, че ЕК е изпратила вчера официално писмо до България за нарушения на европейското законодателство в областта на обществените поръчки по отношение на "Южен поток". Предприехме тази наказателна процедура, защото работата по газопровода ще започне всеки момент, трябваше да действаме спешно, поясни той.
Очакваме и от останалите държави от ЕС, част от пътя на газопровода, да сключват договори с обществени средства в пълно съответствие с договорите на Общността, допълни Коломбани в отговор на въпрос защо ЕК действа само срещу България. Ако е необходимо, ще вземем мерки (и срещу останалите държави от ЕС по трасето), посочи той. Според нас България не е спазила законодателството в областта на обществените поръчки. Основната ни тревога е, че дружеството "Южен поток-България" е получило договор да проектира, финансира, изгради и използва газопровода без прозрачна и конкурентна процедура, необходима за подобни случаи. Европейското законодателство предвижда правила за прозрачност, недискриминация и еднакво отношение, уточни Коломбани. Второто ни опасение е, че междуправителственото споразумение (на София с Москва - бел. кор.) предвижда договори с подизпълнители, които могат да бъдат сключени с предпочитание към български и руски дружества, без публикация в Официалния вестник на ЕС. Това също е в разрез с европейските правила за обществените поръчки, заяви говорителят. Правителството има срок от един месец за отговор.
На 24 май т.г. стана извествен победителят - "Стройтрансгаз консорциум" ДЗД. Половината акции в консорциума се държат от руската компания "Стройтрансгаз", чийто мажоритарен собственик е Генадий Тимченко. Фирмата неотдавна представи оферта за придобиване на акции от БЕХ, който държи 50% от „Южен поток България". Другите 50% в консорциума имат пет български фирми, обединени в акционерно дружество "Газпроект Юг". В него влизат "Промишлено строителство холдинг", "Техноекспортстрой", "Главболгарстрой" (ГБС), "Понсстройинженеринг" и "ПСТ Холдинг". "Ще продължим конструктивният диалог, който винаги сме водили с Европейската комисия по проекта "Южен поток". Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев във връзка със стартираната наказателна процедура по повод конкурса за избор на строител на газопровода "Южен поток". Той подчерта, че сегашната процедура с нищо не се различава от предходните. "Успешно затворихме две наказателни процедури за частично транспониране на Третия енергиен либерализационен пакет, които заварих при встъпването си в длъжност", заяви Стойнев. Във връзка с конкурса за избор на изпълнител на поръчката за проектиране, доставка на материали, изграждане, обучение на персонал и въвеждане в експлоатация на българския участък от газопровода "Южен поток" министър Стойнев обяви, че при запитване по време на управлението на ГЕРБ Агенцията за обществени поръчки изпраща официално писмо през 2010 година, че проектната компания няма право да бъде възложител по Закона за обществените поръчки, докато не получи лиценз. Министър Стойнев бе категоричен, че българската страна съвместно с Европейската комисия ще намери най-правилните решения, и ако има проблем, той ще бъде разрешен. Той припомни, че в предходните препоръки на комисията към България и доклада за състоянието на енергетиката от миналата година се е очертавала катастрофална ситуация. Сега от Европейската комисия препоръчват ускоряване на вече предприетите мерки. "Поканил съм на 13 юни експерти от ЕК, с които да обсъдим противоречията за изграждането на морската част на газопровода.", обяви още министър Стойнев. Той отправи покана в разговорите да се включат и народните представители от опозицята, които не са внесли предложения между първо и второ четене на Закона за енергетиката. Трябва да проявим характер и да доведем докрай решението за изграждане на "Южен поток", заяви заместник-председателят на БСП Димитър Дъбов, който представи становището на партийното ръководство по въпроса. По думите му санкциите на ЕК не могат да се случат веднага. България е изпълнила всичко по правилата, които ЕС има и налага за изграждането на "Южен поток" на територията на нашата страна, каза Дъбов. Той добави, че БСП няма притеснения в това отношение. Ако има натиск, той е политически по различни причини, посочи Дъбов.
Tweet |
|