АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕК:"Южен поток" не е приоритет. България пречи.
Работната група на Еврокомисията и Русия по Южен поток продължава да функционира в технически режим, въпреки че този проект не е приоритетен за ЕК, е заявила пред РИА Новости Сабине Бергер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
"ЕС и Русия се споразумяха да създадат работна група за Южен поток и тече техническа работа", е казала Бергер. Тя е отбелязала също, че "комисията приветства всеки нов потенциален газопровод, който напълно съответства на европейското законодателство". "В същото време Южен поток не е
приоритетен проект за нас. Наш приоритет е достъпът до нови страни доставчици за диверсификация, например развиването на Южния газов коридор", е допълнила говорителката.
Бергер е посочила, че основни принципи на работната група са "търсенето на законови рамки за работата на Южен поток на територията на ЕС", включително съответствие на газопровода с принципите на третия енергиен пакет по разделянето на операторите на добива, транспортирането и пласмента.
"Заключенията на работната група ще служат за вземане на решения за работата по Южен поток на националните регулатори и Еврокомисията", е уточнила Сабине Бергер.
Важни подробности станаха известни от изтекла в медиите информация за среща на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу с български политици, на която той предупредил България
да не пречи на новата твърда линия на ЕС към проекта и да не се опитва да подкопава единния отговор на ЕС за Украйна. "Казваме на България да бъде много предпазлива", заявил Барозу, цитиран
от български медии. Барозу казал, че "в България има хора, които са агенти на Русия", намеквайки за личности в Социалистическата партия, които се опитват да сключат двустранна сделка с Кремъл,
посочва "Телеграф".
Прекъснато е изграждането на „Южен поток” на Балканите заради кризата в Украйна. Това е заявил американският посланик Карлос Паскал, предаде македонското електронно издание Фактор. Според Паскал в резултат на украинската криза Брюксел е решил изцяло да спре издаването на разрешения, необходими за изграждане на газопровода, от който Македония очаква да получи газ. „Газопроводът „Южен поток” е съществен въпрос. Той няма да донесе нови количества газ в Европа, а ще пренасочи тези, които сега минават през Украйна. За да може да се изгради този газопровод са необходими огромен брой разрешения от ЕС. Брюксел съобщи, че е прекратила този процес и няма да позволи нови крачки в тази посока. Няма банка която да одобри средства за изграждане на газопровода”, заявил Паскал.
Брюксел се отнася сдържано към проекта Южен поток, свързан с огромни договори за олигарси, близки до Путин. Официалната линия е, че проектът все още е в сила, но изтеклите изявления на Барозу потвърждават, че той е политически мъртъв. Германската канцлерка Ангела Меркел очевидно губи търпение към Путин, който изглежда я е заблудил два пъти в телефонни разговори, обещавайки й първо, че няма да завземе Крим, а след това, че няма войски по границата с Украйна, посочва "Телеграф". Вчера пред журналисти заместник-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов каза, че в публичното пространство са се появили съобщения, че три от общо четирите тръби на "Южен поток" е възможно да минат през Крим, но самият той няма такава информация. „Нямам информация ЕК да подготвя замразяване на проекта „Южен поток“. Този проект е много важен за Европа, в него са инвестирани огромни европейски капитали. Трябва да има решение на ниво ЕС до юни 2014 г.", коментира още заместник-министърът.
В отговор на въпрос на български медии дали може да коментира трасето на газопровода "Южен поток" Александър Ишков, началник на управлението по енергоспестяване и екология в "Газпром", който участвува в Петия международен конгрес "Екологични и енергийни основи на устойчивото развитие" каза, че не е компетентен да отговаря по тези въпроси. Не съм срещнал никъде в интернет информация за това, че трасето на проекта ще се промени, коментира той.
Няма планове за промяна в трасето на морската част от газопровода "Южен поток", нито са правени проучвания в тази връзка. Това пише в съобщение на пресслужбата на "Южен поток транспорт", получено в БТА. Трасето на морския газопровод на "Южен поток транспорт" започва от Анапа в Русия, преминава през турската изключителна икономическа зона, стига до варненското крайбрежие и е избрано след геологически и геофизически проучвания, провеждани няколко години поред. Проучени са над 16000 километра, включително и с дълбоководни проучвания с дистанционно управляеми уреди. Правени са многобройни проучвания на сушата и в двата сухоземни участъка на газопровода. Оценките за въздействие върху околната среда в Русия, Турция и България са изготвени възоснова на резултатите от тези проучвания на настоящото трасе. Промяната му не може да бъде направена за една нощ и е дълъг и сложен процес, пише в съобщението. Договорите за доставката на тръби вече са подписани за първите две линии. Освен това, "Южен поток транспорт" подписа договор със "Сайпем" за строителството на микротунелите и на четирите тръбопровода, се припомня в съобщението.
Tweet |
|
PO - DOBRE DA SE OTARVEM OT RUSKIA PROEKT I DA POSTROIM TUNEL POD SHIPKA