АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Добра новина за китайската компания BYD, която изгражда първата си европейска фабрика за автомобили в Сегед, е, че продажбите на електрически и хибридни автомобили в ЕС са се увеличили значително между 2017 г. и 2023 г., според данните на Евростат.
Те ще обслужват пътниците по направления в Северна България – Русе-Варна, Варна-Горна Оряховица-Мездра, както и в по-къси разстояния като София-Драгоман. През 2026 г. всички ще бъдем свидетели на обновяване на железопътния състав, осигурявайки 25 нови електрически мотриси „Шкода“.
Малко повече от две години ще бъдат необходими за изграждането на новата критична инфраструктура на територията, обслужвана от пристанищния оператор. Според парафирания проект новите железопътни трасета ще бъдат шест – две от тях ще бъдат оперативни, а останалите – буферни. Общата им дължина ще бъде почти четири километра.
Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.
Според предварителните изчисления, добивът може да бъде използван в производството на около 370 000 електрически автомобила. Очакванията са в продължение на 17 години в мината да бъде добиван литий, който е важна съставка в производството на литиевите батерии за електрическите автомобили, но който има и други приложения.
Китайската компания Си Ей Ти Ел (CATL) пусна първата си батерия, предназначена за хибридни автомобили с удължен пробег. Батерията "Фрийвой' (Freevoy) е първата в света хибридна батерия, позволяваща пробег от над 400 км (249 мили), заяви Гао Хуан, главен технологичен директор на бизнеса с електрически превозни средства на Си Ей Ти Ел.
Японската компания Sanyo Trading организира интересна изложба на китайски електрически превозни средства, където бяха представени повече от дузина разглобени автомобила. Благодарение на това специалисти от Страната на изгряващото слънце успяха да разберат тайната защо са евтини автомобилите от Поднебесната държава.
Само през септември в страната са регистрирани 2072 нови електрически превозни средства. Това представлява едно от най-значителните увеличения на броя им от началото на годината.
Основният двигател на този ръст са атрактивните банкови условия и ниските лихви по кредитите. В същото време, пред пазара стоят много неизвестни, като например влизането на България в Еврозоната, както и глобалните събития като военните конфликти в Русия/Украйна и Близкия Изток, които също оказват влияние.
ЕС и САЩ налагат все по-високи мита върху вноса на електрически превозни средства, произведени в Китай, но това не спира производителите в азиатската страна да заливат пазара с евтини електромобили, посочват анализатори.