АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Електронната търговия в България отбеляза рекорд на интернет продажбите през 2023 г. с 1.95 милиарда евро според проучване „ПАСПОРТ 2023 на е-комерс индустрията в България“.
Най-много работещи използват интернет и преносими устройства с мобилна връзка в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - съответно 91.3 и 64.5%, а най-малко в сектор „Преработваща промишленост - съответно 27.0 и 13.8%.
През 2024 г. 92.1% от домакинствата в България имат достъп до интернет в домовете си. Запазва се тенденцията за ежегодно нарастване на домакинствата с достъп до глобалната мрежа, като в сравнение с предходната година относителният им дял се е увеличил с 3.6 процентни пункта.
"Това обаче може да се превърне за някои в ден на черните измами", коментира председателят на организацията АЗП Пейо Майорски. По думите му най-вече нарушенията идват при интернет пазаруването.
Един от проектите, по които се работи, е обновяване на пътния участък между селата Калековец и Крислово. Другите два проекта са свързани с обновяване на улици и тротоари и изграждане на мрежа за оптичен интернет в селата Крислово и Калековец и са финансирани от Държавен фонд "Земеделие".
През 2023 г. 95 на сто от домакинствата в градовете на ЕС са имали достъп до интернет спрямо 93 на сто в предградията и 91 на сто в селските райони, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани на сайта си.
През 2013 г. делът на домакинствата в ЕС с достъп до интернет е бил с 9,7 процентни пункта по-висок в градовете спрямо тези в селските райони. През последното десетилетие тази разлика постоянно намалявава и достига само 4,4 процентни пункта през 2023 г.
Според публикувания на интернет страницата на МЗХ Оперативен анализ за основни земеделски култури (Бюлетин № 44/2024), има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1 на сто (грозде) до 21,8 на сто (круши).
Данните показват, че от пускането на системата до този момент електронно са обслужени 2.3 млн. пациенти, а платформата е получила и изпълнила на 360 млн. електронни заявки. На ден се изпълняват по над 400 000 заявки, като средното време за обработка на заявката е под 1 секунда. Модулът се използва ефективно от близо 10 000 лекари.
Към 30 юни, което е със 130 млн. лв. (7,7 процента) повече спрямо тази за първото шестмесечие на 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ и публикувано на интернет страницата на централната банка.