АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Те са по Програма "Транспортна свързаност" 2021-2027. В процес на изпълнение са модернизацията на жп линиите Елин Пелин-Костенец и Пловдив-Бургас, удълбочаване на пристанище Бургас и проучвания за внедряване на ERTMS система в жп транспорта.
Елин Пелин, логистичен център за големи бизнеси; община, която се развива заради военната си промишленост – Сопот; община - туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия – Балчик; областен център с високо представяне в сферата на образованието – Смолян.
Те са за община ключов логистичен център за големи бизнеси у нас – Елин Пелин; община, която се развива заради военната си промишленост – Сопот; община, която е едновременно туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия – Балчик; Смолян с традиционно високо образование.
Те са за проектите „Модернизация на жп линия София - Драгоман - сръбска граница: жп участък Волуяк - Драгоман, фаза 2“ и „Модернизация на жп линия София - Пловдив: жп участък Елин Пелин - Костенец, фаза 2“. Заемът се отпуска за срок до 31.12.2024 г.
Подобни инфо дни бяха организирани в няколко населени места, където има действащи проекти по Програма „Транспорт“ (Пловдив, Благоевград, Елин Пелин, София и др.).
Сред общините с най-голямо присъствие на чуждестранни капитали са логистичният лидер Елин Пелин с 490 млн. евро и енергийният център Гълъбово с 429 милиона евро. Сред водещите общини се нареждат и относително малки по население, но със силна индустрия – Севлиево привлича 325 милиона евро, Божурище – 310 милиона евро, Ботевград – 288 милиона евро.
Заводът за рециклиране на найлонови торбички до Елин Пелин ще има нов собственик почти пет години след създаването си. Продавач е собственикът на най-големия производител на олио в България "Олива", за който това беше страничен бизнес.
Железопътният участък Елин Пелин - Костенец е част от проекта за модернизация на жп магистралата от София до Бургас. Стойността на целия проект от Елин Пелин до Костенец е 1,3 млрд. лв., а средствата са осигурени от ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020.
В България например Кохезионният фонд финансира строежа на най-дългия железопътен тунел в Югоизточна Европа – между Елин Пелин, Вакарел и Костенец. Израз на инвестициите на фонда в развитието на устойчив обществен градски транспорт е метрото в София.
Проектът обхваща двоен жп тунел с дължина почти 7 км, какъвто до момента не е имало в България. Ще бъдат изградени десетки съоръжения, сред които два тунела с по-две тръби с обща дължина 1.5 км, пътен надлез и подлез, 8 моста и естакади, системи за сигнализация и телекомуникация, нова гара Елин Пелин и спирка Побит Камък.