АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Емблематични случаи на промишлен шпионаж
09:48 | 07.01.2011 1015 коментари 0
Шпионската афера, която избухна във френската автомобилостроителна компания Renault, е най-новата в дълга поредица от скандали от последните 20 години в индустриалните среди, информира Франс прес.
Аферата Volkswagen/ General Motors През 1993 година бивш ръководител на General Motors, Хосе Инясио Лопес де Ариортуа, на 52 години, е обвинен от американската компания, че се е прехвърлил в германската група Фолксваген заедно с редица сътрудници, вземайки със себе си секретни документи.General Motors и Opel, неговият германски филиал, внасят жалба за "промишлен шпионаж" в Германия, а после и в САЩ.
През 1997 година Volkswagen и General Motors сключват извънсъдебно споразумение. Volkswagen се разделя с Хосе Лопес и се ангажира да изплати на General Motors 100 милиона долара, както и да купи от него резерви части за 1 милиард долара.
Ericsson През ноември 2002 година Стокхолм експулсира двама служители на руското посолство при шпионска афера срещу телекомуникационната група Ericsson. На 2 декември двама шведски дипломати са обявени за "персона нон грата" от Москва.
На 20 октомври Апелативният съд в Стокхолм потвърждава присъдата за осем години лишаване от свобода на основния обвиняем, бивш служител на Ericsson, Афшин Баванд. Информационен шпионаж в Израел На 30 май 2005 година израелската полиция арестува 20 заподозрени, сред които висши мениджъри на близо 15 водещи израелски компании при безпрецедентна афера за информационен шпионаж.
Тези компании са използвали 18 месеца пиратски софтуер, инсталиран в Лондон, чрез който са проникнвали и контролирали съдържанието на системите на други компании с цел облагодетелстване. Boeing На 15 май 2006 година американското правосъдно министерство налага глоба от 615 милиона долара на Боинг заради поръчка на самолети-цистерни, която концернът отмъкнал "под носа" на европейския си конкурент Airbus и за промишлен шпионаж във вреда на Lockheed Martin.
При този скандал от 1997-98 година Boeing е обвинен в кражба на няколко хиляди страници поверителни документи за договор за орбитална ракета на стойност 2 милиарда долара. Kia На 10 май 2007 година петима служители и бивши сътрудници на южнокорейския автомобилостроител Kia Motors- от групата Hyundai, са арестувани при разследване, започнато заради 57 промишлени тайни, продадени на Китай, причинявайки
милиарди потенциални щети на южнокорейския автомобилостроителен сектор. Coca - Cola На 23 май 2007 година бившата служителка на Coca - Cola, Джоя Уилямс, е призната за виновна, че е продала на конкурента Pepsi Cola тайни на компанията и е осъдена на осем години затвор. Един от двамата й съучастниците - Ибрахим Димсън е осъден на пет години лишаване от свобода. Rio Tinto През март 2010 година австралиецът Стърн Хю, ръководител на подразделението на англо-австралийската Rio Tinto в Шанхай, е осъден от китайски съд на 10 години затвор за корупция - предполага се, че той е взел близо 700 000 евро - и за промишлен шпионаж.
Трима китайски служители, обвинени, че са получили "търговски тайни" по незаконен начин и са вземали подкупи, са осъдени съответно на 7 и 14 години затвор. Motorola На 22 юли 2010 година китайският производител на комуникационна техника Huawei отхвърля обвинения в кражба на секретни технологии, отправени от американския конкурент Motorola, която завежда дело срещу него в САЩ. Според Motorola един от нейните бивши служители Шаоей Пан, години наред тайно е информирал основателя на Хуавей, Жън Чжънфей.
SAS/ Norwegian На 30 септември 2010 година норвежкият клон на скандинавската компания САС бе осъден да плати 21,9 милиарда евро на нискобюджетния си конкурент Norwegian заради незаконно използване на данни.
Според норвежкото правосъдие SAS е използвала злоумишлено между септември 2002 и март 2004 година резервационната система Amadeus, за да проучва конкурента си.
Tweet |
|
Още по темата:
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg