АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В сравнение с преводите за първите пет месеца на 2022 година парите, които пращат емигрантите на свои близки, нарастват с близо 84 млн. евро. Очакванията са до края на тази година сумата, изпратена от българи, работещи в чужбина, у нас да надхвърли 1,2 млрд. евро, колкото е била за цялата минала година.
Последните данни от БНБ сочат, че през март у нас са постъпили 130.7 млн. евро от емигранти спрямо 120.8 млн. евро преди 12 месеца. За периода януари-март най-много средства са пристигнали от българите, живеещи и работещи в Германия (70.6 млн. евро).
През 2022 г. най-много са парите, изпратени от българските емигранти в Германия - 138 млн. евро. Втори в класацията по изпратени на роднините в България е САЩ - 126,6 млн. евро, следващи са българите от Испания – 70,9 млн. евро, от Великобритания - 66 млн. евро, и от Гърция – 43,1 млн. евро.
През първата половина на миналата година българие в чужбина са изпратили у нас €636 млн, а от януари до юни 2020 г. са превели едва €266 млн. Причината, според експертите, е коронавирусът, засегнал значително световната икономика.
Отчита се, че ако потомствен белгиец има 80 на сто възможност да си намери работа, то имигрант със същите данни (образование, пол, възраст) може да разчита едва на 44 процента успех, ако корените му са в Азия или Магреба (Мароко, Алжир, Тунис, Либия).
Около 250 000 германци годишно се преселват да живеят другаде. Но защо емигрират и къде избират да живеят? Ето кои са петте страни, в които се заселват най-много германски емигранти:
Около 80% oт изпратената в България сума е от сънородниците ни, които живеят и работят в страни-членки на Eвpoпeйcĸия cъюз. Според Евростат, за първи път у нас се получават над 1 млрд. евро от българските емигранти в рамките на една календарна година, като на годишна база, спрямо 2017 г. увеличението е с близо 25%.
По данни на БНБ до края на юли т.г. почти 731 млн. евро са изпратените у нас пари. За същия период на 2018 г. сумата е била с 13 млн. евро по-малко. Най-много постъпления през 2019 година са получени през май, когато сумата възлиза на близо 120 млн. евро, а най-малко са през януари - 88,3 млн. евро.
Италия е водеща страна домакин, с почти една трета от румънското емигрантско население (над 1 милион). Следва Германия (680 000) и Испания (573 000). Останалите емигранти са живели в Обединеното кралство, САЩ, Унгария, Франция или Канада.
Според данни на СБ емигрантските трансфери възлизат на $2.4 млрд., като те влизат в три пера от платежния баланс – лични трансфери, компенсация на наетите и парични преводи от емигранти.