АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Договорът ще бъде подписан между Министерството на енергетиката на Република България и „Шел Експлорейшън енд Продъкшън“. В церемонията ще участват също министърът на енергетиката Жечо Станков и изпълнителният вицепрезидент проучвания, стратегия и портфолио на „Шел“ Юджийн Окпере.


Енергийният министър посочи още, че прякото предимство за българските граждани е, че при наличие на откритие, до 30% от ползите ще останат в държавата под формата на концесионна такса. „Работим за дългосрочна, устойчива енергийна политика, в която страната ни има активна роля“, категоричен бе министър Станков.


Фотоволтаичните системи непременно трябва да са големи, за да има ефект. Фотоволтаичните централи трябва да се изграждат върху плодородна. Европейските програми за финансиране на ВЕИ в България са достъпни и опростени земеделска земя. Въвеждането на система за нетно отчитане е сложно.


Икономическият и социален съвет изразява безпокойство от продължаващия дисбаланс на европейския пазар на електроенергия и постоянните свръхвисоки цени в Югоизточна Европа. Това се посочва в Резолюция на ИСС.


Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод. Изграждането ще започне от Кулата до точката на присъединяване в съществуващия газопровод при Кресна. „Още с първия етап ще повишим с 50% капацитета за трансфер на газ – от 2.3 млрд. кубика на 3.6 млрд кубика годишно.


"Вецовете са 55% от общия възобновяем микс на страната, именно водната енергия подпомага интеграцията на енергията от слънце и вятър", коментира изпълнителният директор на Асоциация "Хидроенергия" Теофана Текелиева-Григорова.


В компресорната станция край Провадия, газопроводът "Южен поток" ще се свърже с газопреносната система на България. Това ще бъде вторият вход на руски газ в България, след Искача-Кардам.


Агенцията за търговия и развитие на САЩ е стартирала процес по кандидатстване за финансиране на предпроектното проучване по пилотния водороден проект за подземното газово хранилище „Чирен“. Това регионален директор в посочената агенция.


Видно е, че цените, предлагани от доставчиците на балансиращи услуги, са от минус 50 лв/МВтч (за регулиране надолу) до 600 лв/МВтч. (за регулиране нагоре). За дата 19.05.2024 (неделя), за периода от 10 часа до 18 часа, прогнозните цени за недостиг са трайно над 1500 лв./МВтч, достигайки в отделни часове до 2500 лв/МВтч.


Отчитаме рекорден внос на ток на стойност около 230 млн. лв. при нетен резултат от -530 GWh. Втората графика ясно показва, че сме били нетен вносител в почти 95% от времето. Износ е имало само в редките моменти на слънчево и топло време, когато и цените са били относително ниски.