АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. Това пишат в декларация от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), която е изпратена от тях и до политическите партии и медиите.
"Вецовете са 55% от общия възобновяем микс на страната, именно водната енергия подпомага интеграцията на енергията от слънце и вятър", коментира изпълнителният директор на Асоциация "Хидроенергия" Теофана Текелиева-Григорова.
Това показват данните от последната оперативна справка за енергийния баланс в страната на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), които са публикувани на интернет страницата на оператора.
В Министерството на енергетиката се проучва опитът на няколко държави, които вече са в по-напреднала фаза спрямо България в този процес, а именно Финландия, Швеция, Франция и Швейцария.
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
Икономическият министър посети големите - "Девня цимент", "Агрополихим" и "Солвей соди".
Ще реформира ли България енергетиката си така че тя да работи за обществото, а не на комисионерите.
Незатварянето на фабриката ще донесе сериозни глоби на страната и в интерес на офшорна фирма, регистрирана в Люкснбург.
Днес принудително от служители на РИОСВ - Стара Загора бяха спрени от експлоатация 4 котела.
Синът на директора на държавната НЕК Красимир Първанов - Петър, участва в няколко енергийни фирми и има собственост в соларен парк