АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дейностите, продължили 12 месеца в интензивен режим, гарантират сигурността и ефективността на съоръжението, което вече може да участва активно в електроенергийната система на страната. След този успех, същият подход ще бъде използван за възстановяването на хидроагрегат 3, като ремонтът му се очаква да завърши до края на 2025 г.
Програмата за компенсации на небитовите клиенти от 180 лева за мегаватчас ще бъде предложена за удължаване с още три месеца. Това удължаване е съобразено със срока на т.нар. "удължителен закон за бюджета", който също ще действа за три месеца. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.
Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лева за мегаватчас (MWh) е по-висока спрямо цената за декември със 7,97 процента, тя е по-ниска от първоначално заявената от "Булгаргаз" и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ, изтъкват от КЕВР.
При секторните дялове на възобновяемата енергия също се наблюдава увеличение спрямо 2022 г., като то е най-голямо при електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници - с 9,35 процентни пункта, до 29,43 на сто, следван от възобновяемата енергия за отопление и охлаждане - с 3,23 процентни пункта, достигайки дял от 34,88 на сто.
Според енергийния експерт д-р инж. Иван Желязков: Само инвестиции в диагностика и превенция ще предотвратят нови аварии с тока. Двете основни причини за масовите аварии са липсата на инвестиции в диагностика и превенция, както и безотговорното отношение на мрежовите оператори и регулаторния орган към експлоатацията на енергийните съоръжения.
За да се стигне до ликвидация точно в този момент, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи още експертът.
"Вецовете са 55% от общия възобновяем микс на страната, именно водната енергия подпомага интеграцията на енергията от слънце и вятър", коментира изпълнителният директор на Асоциация "Хидроенергия" Теофана Текелиева-Григорова.
В Министерството на енергетиката се проучва опитът на няколко държави, които вече са в по-напреднала фаза спрямо България в този процес, а именно Финландия, Швеция, Франция и Швейцария.
В него отпадъкът от дейността на АЕЦ може да се съхранява 50 години, докато бъде намерено окончателно решение за съхраняване на ядрени отпадъци или технологични варианти за тяхната преработка.
Вече е завършена рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегат 2. Планира се в началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат да бъде завършен, така че, след необходимите изпитвания и проби, съоръжението да бъде пуснато в експлоатация от началото на 2025 г.