АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Инфлацията в Унгария неочаквано се е повишила през февруари до най-високото си равнище през последните 15 месеца. Нарастването на потребителските цени се е ускорило до 5,6 на сто на годишна база през миналия месец, което е най-бързият темп на повишаването им от ноември 2023 г. (7,9 на сто).


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


Наложително да се предприемат четири мерки. Първо, да се направи оценка на риска. Второ, да се изследва целия остатъчен ресурс на железно-решетъчните стълбове. Трето, да се увеличат мобилните аварийно-ремонтни групи в зимни условия. И четвърто, да има повече контрол и отговорност от страна на КЕВР, МЕ и Комисия по енергетика към НС.


ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).


През третото тримесечие Ирландия (3,5 на сто) регистрира най-висок ръст на БВП спрямо предишното тримесечие, следвана от Дания и Литва (с по 1,2 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Унгария (0,7 на сто) и Латвия (0,2 на сто).


Уязвимостта на европейската електроенергийна система от подобни събития през зимата, отбелязва експертът. Той допълва е, че търсенето на електроенергия все още не е достигнало своя връх, а работата на френската ядрена енергетика, както и износът към съседните пазари, остават стабилни.


Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.


Съобщението за възможното връщане на страната към ядрената енергетика идва почти 40 години след изоставянето ѝ чрез референдум, проведен през ноември 1987 г., след ядрената катастрофа в Чернобил.


Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.