АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2024 г. в Румъния бяха пуснати в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7), която свързва Южна и Северна Румъния. Мрежата от скоростни пътища се състои вече от над 1280 км.
В периода от 01 януари 2025 г. до 03 януари 2025 г. не се наблюдава съществено изменение на потоците природен газ през България спрямо втората половина на декември 2024 г., включително в точката на междусистемно свързване Негру Вода/Кардам, през която се пренасят количества в посока към Румъния, Украйна, Молдова и Унгария.
Наложително да се предприемат четири мерки. Първо, да се направи оценка на риска. Второ, да се изследва целия остатъчен ресурс на железно-решетъчните стълбове. Трето, да се увеличат мобилните аварийно-ремонтни групи в зимни условия. И четвърто, да има повече контрол и отговорност от страна на КЕВР, МЕ и Комисия по енергетика към НС.
ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).
Ако Украйна прекрати транзита на руски газ, алтернатива за Приднестровието може да газопроводът "Турски поток". "Газпром" е обвързал продължаването на доставките по алтернативни маршрути с исканията си Кишинев да плати натрупаните задължения за предишни доставки на газ за Молдова, които според руски изчисления са $709 млн.
Уязвимостта на европейската електроенергийна система от подобни събития през зимата, отбелязва експертът. Той допълва е, че търсенето на електроенергия все още не е достигнало своя връх, а работата на френската ядрена енергетика, както и износът към съседните пазари, остават стабилни.
Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.
Съобщението за възможното връщане на страната към ядрената енергетика идва почти 40 години след изоставянето ѝ чрез референдум, проведен през ноември 1987 г., след ядрената катастрофа в Чернобил.
Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.
Полша започва "от нулата" в тази област, докато Чехия вече има дългогодишен опит. Полша планира да инвестира в ядрената енергетика през следващите десетилетия.