АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Енергетиката - лобизъм или икономически ползи
Българският енергиен сектор е ключов за развитието на икономиката на страната. За последните десет години износът и вносът на енергия формират съответно средно 13% и 21% от стойността на изходящите и входящите търговски потоци. Всяка четвърта обществена поръчка се сключва в енергетиката. Българското правителство се е ангажирало с енергийни проекти, които изискват инвестиции, равни по стойност на целия бюджет на ЕС за подпомагане на страната за периода 2007-2013 г. Тези проекти продължават да отнемат огромни обществени и икономически ресурси, а анализът на тяхното изпълнение свидетелства за липсата на елементарни правила и капацитет за добро управление в сектора. Примерите за злоупотреби при възлагането на обществени поръчки са множество, а избягването на пазарната конкуренция е по-скоро правило, отколкото изключение.
Докладът Енергетика и добро управление: тенденции и политики, който ще бъде представен на едноименен форум през следващата седмица, организиран от
Центъра за изследване на демокрацията, разглежда основните елементи на управленския процес в енергетиката - стратегическа и законова рамка, институционална структура, изпълнение на ключови енергийни проекти, както и обществените поръчки като инструмент за прилагане на енергийните политики. Предвид силно ограничените ресурси на националната икономика докладът препоръчва България да преориентира реда и важността на планираните инфраструктурни проекти, като дори се откаже или замрази онези от тях, които не отговарят на националните и европейските приоритети. Енергийният модел на страната е изправен на кръстопът – ще продължи ли да бъде доминиран от непрозрачни инвестиции в големи генериращи мощности и лобистки интереси, или ще поеме по пътя на модернизацията, на енергийната ефективност и на защитата на потребителския интерес.
Tweet |
|