АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Енергийният министър посочи още, че прякото предимство за българските граждани е, че при наличие на откритие, до 30% от ползите ще останат в държавата под формата на концесионна такса. „Работим за дългосрочна, устойчива енергийна политика, в която страната ни има активна роля“, категоричен бе министър Станков.


Банковата система отчете печалба в размер на 3,7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8,1 процента) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.


Основен принос за това увеличение има нарастването на кредитите и авансите (с 1,7 млрд. лв., 1,4 на сто). На месечна база се увеличават дълговите ценни книжа с 285 млн. лв. или с 0,9 на сто, както и размерът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане с 436 млн. лв. или 1,5 на сто.


В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност“.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


Фотоволтаичните системи непременно трябва да са големи, за да има ефект. Фотоволтаичните централи трябва да се изграждат върху плодородна. Европейските програми за финансиране на ВЕИ в България са достъпни и опростени земеделска земя. Въвеждането на система за нетно отчитане е сложно.


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Първата е свързана с поставянето в оперативна готовност за действие на изградения вече капацитет за работа в еврозоната. Втората задача е свързана с логистиката и техническата подготовка на процеса на обмяна и функциониране на банковата система в условията на еврозоната.


Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки. Първата е за разширяване и/или развитие на нови индустриални зони/паркове с фокус върху чисти технологии в засегнати от въгледобива терени и съществуващата енергийна инфраструктура.


Новата правна рамка съдържа по-бързи, по-опростени и по-ефективни процедури за връщане и допълва Пакта за миграцията и убежището, който ще влезе в сила в средата на 2026 г.