EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Енергийната война с Русия била фикция

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Енергийната война с Русия била фикция

mail09:18 | 07.07.2010прегледи 828 коментарикоментари 0


България и Русия проведоха преговори за газопровода "Южен поток" и за изграждането на АЕЦ. Между страните няма никакви разногласия във връзка с "Южен поток". Така московското издание "Комсомолская правда" обобщава резултата от вчерашните разговори на руския вицепремиер Виктор Зубков с министър-председателя на България Бойко Борисов в София.
Срещата бе просто необходима, особено след редицата противоречиви изявления за съдбата на големите руско-български енергийни проекти, направени от българското ръководство през юни, изтъква официозът "Росийская газета". 
Двете страни заявиха, че на практика са договорили условията, за да продължи осъществяването на проектите за изграждане на "Южен поток" и АЕЦ "Белене". Очаква се "пътните карти" за българската отсечка от газопровода и за строежа на централата да бъдат окончателно съгласувани и подписани утре при ответна визита на българска правителствена делегация в Москва, пише "Время новостей".
Бойко Борисов подчерта, че всички приказки в печата за "енергийна война" между него и руския премиер Владимир Путин са "фикция", и изрази дълбоко задоволство от срещата си със Зубков. По думите му, след разговора между Русия и България вече няма никакви неясноти относно изграждането на "Южен поток" и АЕЦ, търгът за строежа на която бе спечелен от руската компания "Атомстройекспорт". И сега в четвъртък предстои само да се доизяснят подробностите. Ще припомним, че София протакаше създаването на съвместна компания за проектиране на газопровода, въпреки че междуправителственото споразумение отдавна е подписано и ратифицирано, отбелязва изданието.
"За третия проект - петролопроводът "Бургас-Александруполис", нито Борисов, нито Зубков не казаха вчера нито дума. Ако не броим това, че в интервю на българския премиер, публикувано вчера сутринта от британския "Файненшъл таймс", отново се споменава за отказ от участие в проекта. Макар че, според официалната версия, правителството на страната все още очаква заключението на международната екологическа експертиза, което трябва да е готово през февруари 2011 г.", добавя "Время новостей".
Заплахата на Русия да се откаже от прекарването на газопровода "Южен поток" през България и да пусне тръбата през Румъния подейства. За пръв път от идването си на власт българският премиер Бойко Борисов публично подкрепи "Южен поток", пише "Комерсант".
Според източник на вестника в руския "Газпром", "в София са постигнати принципни договорености по повечето спорни моменти, спъвали до момента всички преговори" за газопровода. "Освен явно политически, Русия и България имаха и доста икономически
разногласия във връзка с "Южен поток", забелязва изданието.
Сред "отстъпките", направени според него от Москва, се посочва "готовността на Руската федерация да разгледа въпроса за изкореняване на посредниците от руско-българския газов бизнес, за което настоява София".
Рязката промяна на българската позиция за "Южен поток" се дължи главно на това, че през юни "Газпром" демонстративно започна преговори за използване на румънската територия за газопровода, твърди Валерий Нестеров, московски бизнесаналитик, цитиран в материала.
Нещо повече, по данни на "Комерсант", "Газпром" вече е започнал да прави изчисления за този вариант на трасето. В крайна сметка София реши да не отстъпва проекта на свой конкурент, ръководена от логиката на транзитните държави: колкото повече тръби минат през тяхна територия, толкова по-добре, заключава всекидневникът. "България подкрепя и "Набуко", напомнил руският наблюдател.
Експертите са убедени, че договореността с България е важен, но далеч не единствен проблем по пътя към осъществяване на "Южен поток", пише вестникът.
"Още не е сключено междуправителствено споразумение с Турция и няма яснота нито за участниците, нито за инвеститорите.
Стойността на проекта достига 25 милиарда долара, но почти всички държави, през които ще мине тръбата, наполовина са фалирали", заявил Михаил Крутихин, партньор в консултантската компания "Русенерджи".
"Южен поток" няма да има проблеми с ресурсите, но колосалните инвестиции в проекта ще са тежко бреме за "Газпром", изтъква Валерий Нестеров. "Подобни инжекции в създаването на газотранспортни мощности свръх необходимото сочат, че в "Южен поток" има повече политика, отколкото икономика", казва руският експерт, цитиран в "Комерсант".
"София търси газ в прокуратурата", пише в заглавие "Независимая газета".
Заради рязкото поскъпване на горивата на вътрешния пазар българското правителство смята да провери договорите, подписани с Русия през 2006 г. Според експерти, така София се опитва да постигне намаление в цените на газа с оглед на това, че за подобни отстъпки вече се спазариха други държави от ЕС като Италия, Германия и Турция, пояснява изданието.
Договорът за доставки на руски газ в България изтича през 2011 г. Това увеличава шансовете на София, сезирала при това прокуратурата, да настоява за по-ниски цени, коментира за вестника руски икономист. Как ще се развият събитията отсега нататък, ще зависи от политическата инициатива, проявена и от двете страни, добавя "Независимая газета".
За България е важно да намери още един инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене" - българите не ще могат сами да осигурят строежа, твърди електронният в. Газета.ру.
По думите на премиера Борисов, интерес към проекта е проявен от Сърбия. Не бива впрочем да очакваме бързо решение: не тъй отдавна българското правителство, настроено не твърде позитивно към Русия, уверено заявяваше, че страната се отказва и от АЕЦ "Белене", и от петролопровода "Бургас-Александруполис", се казва в коментара.
Независимо от проблемите обаче все още не става дума България да се откаже от участието на Русия, посочва изданието.
"Русия днес е в изгодно положение: ако се откаже, България ще се наложи да плати значителна неустойка. Освен това, Русия спечели два други важни търга - за изграждането на АЕЦ в Румъния и в Турция", обяснява за Газета.ру Екатерина Трипотен от руската компания "Совлинк". Според нея, руската държавна
корпорация "Росатом" пък "има интерес да съществува централа, която би могла и да изнася енергия за други държави".
Според аналитици, помолени за коментар от електронното издание "Взгляд", България няма да се отдръпне от Русия, защото "все едно няма къде да ходи".
Въпросът е само колко струва лоялността на София. Затова, докато още не се работи по проектите, България полага усилия да се спазари така, че да извлече възможно най-много за себе си, пише "Взгляд".
"И да е заявявала България по-рано, че се отказва от проекта, това е било хитрина. Защото всяка страна с транзитен потенциал ще използва тези възможности, за да спечели от тях", заявил пред електронния вестник Вадим Митрошин от руската финансова компания "Откритие".    
Според него, България няма да успее да намали своята енергийна зависимост от Русия и всички изявления, че ще се откаже от сътрудничество с федерацията, са единствено
политическа риторика, чрез която София се пазари с Москва.
"Всички европейски държави заявяват същото през последните 15 години, а в крайна сметка консумират руски петрол и газ. Това се отнася и за България", казва аналитикът, цитиран от "Взгляд".

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg