EUR 1.9558
USD 1.8535
CHF 2.0887
GBP 2.3406
CNY 2.5586
you tube
mobile version

Енергийната стратегия 2020 под въпрос

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Енергийната стратегия 2020 под въпрос

mail16:20 | 22.06.2011прегледи 621 коментарикоментари 0


Въпреки че си постави за цел до 2020 г. да спести 20 % от енергията, която използва, ако през идващите години настоящият темп бъде запазен, ЕС ще постигне тази цел едва наполовина. Това се посочва в информация на Европейската комисия, която днес предложи мерки за промяна на сегашните показатели.  Най-евтина е енергията, която не използваме, разходите за енергия са основно перо от бюджета на всеки потребител и ако не бъдат внесени промени, европейската конкурентоспособност ще бъде поставена под въпрос, заедно с усилията за намаляване на въглеродните емисии и сигурността на системата на снабдяване, според ЕК.
Предложението за нова директива съдържа препоръката за повече усилия на държавите от ЕС за по-ефективно използване на енергията на всеки етап - от преобразуването, през разпределението до крайното потребление. Целта на нашето предложение е да направим всекидневното използване на енергия по-ефикасно и да подкрепим гражданите, обществените организации и предприятията за по-добро управление на енергийното им потребление, коментира еврокомисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер на пресконференция в Брюксел.
Сред предлаганите от комисията мерки са енергоразпределителните предприятия и дружествата за търговия с енергия на дребно да бъдат задължени да повишават ефективността и да намаляват годишно с 1,5 на сто обема на своите енергийни продажби сред крайните потребители на енергия. Друга възможност е държавите да предлагат различни механизми за икономия на енергия, като например програми за финансиране или доброволни споразумения за подмяна на прозорци и поставяне на покривни изолации, които ще доведат до същия резултат, но няма да налагат задължаване на енергийните дружества.
Препоръчва се обществените органи да насърчават продажбата на енергоефективни продукти и услуги, след като бъдат законово задължени да купуват енергоефективни сгради, продукти и услуги. Друга мярка е въвеждането на годишни задължителни ремонти, обхващащи най-малко три процента от общата разгъната площ на сградите. Комисията предлага въвеждането на по-прецизна индивидуална система на отчитане на разходите на енергия, което да позволи на потребителите да управляват по-добре консумацията. Фактурирането следва да се основава на точно отчетената реална консумация, пише в предложението на ЕК.
Големите дружества ще бъдат задължени да извършат одит на своето потребление на енергия, за да бъдат установени потенциалните възможности за намаляване на консумацията. Комисията очаква държавите в ЕС да изготвят "национални планове за отопление и охлаждане", включително за "възстановяване на отпадна топлина". По въпроса с т. нар. пренос и разпределение на енергия комисията очаква да се гарантира, че критериите за енергийна ефективност се отчитат от националните енергийни регулатори при вземането на решения и най-вече при одобряването на нови тарифи.
След като директивата бъде приета, през 2014 г. ЕК ще оцени ефекта и има готовност да предложи допълнителни промени, които да гарантират постигането на поставената за периода до 2020 г. цел.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg