АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Полша ограничи сметките за електроенергия за уязвимите потребители през 2022 г., за да намали ефекта от растящите енергийни цени, и изплаща компенсации, за да компенсира разходите на енергийните компании. Мерките са в сила до края на тази година, напомня агенцията.
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.
Преди около месец имаше пожар. Явно са засегнати в достатъчно голяма степен производствени мощности в предприятието и вероятно тяхното възстановяване за нормализиране на работния процес би коствало на собствениците доста финансови средства.
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
Китай строи „Линлун-1“, малък модулен реактор (SMR) в южната островна провинция на страната Хайнан. Това е първият в света реактор от този тип, одобрен от Международната агенция за атомна енергия. Реакторът ще обслужва разнообразните енергийни нужди на региона.
През юли 2024 г. спрямо юни 2024 г. при производството на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при електрическата енергия - с 42.1%. Значително нараства производството на твърди горива - 2.6 пъти, дължащо се на по - ниското производство през юни 2024 г. и конюнктурата на пазара на електрическа енергия.
ЕС обяви промени в правилата, по които се управляват търговете за получаване на водородни грантове, за да ограничи зависимостта си от Китай и неговите вериги на доставки, свързани с възобновяемите енергийни източници, съобщава Ройтерс.
Vivacom откри първата си фотоволтаична електроцентрала край с. Могила, Стара Загора, като част от стратегията си до 2027 г. да добива 100 процента от енергията, която използва, от възобновяеми енергийни източници.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
Състоянието на електропроизводствените мощности там в момента е много тежко и се очаква при нормална зима украинската система да има дефицит от между 4 и 6 гигавата електроенергия на час в рамките на студените дни. Този дефицит трябва да бъде компенсиран и това е възможност за българската енергетика.