АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Месечен бюлетин на AXPO за европейските енергийни пазари, декември 2024 г. Метеорологичните условия и политиката държат европейските енергийни пазари в напрежение
През 2024 г. Германия ще внесе 16,5 млрд. киловатчаса (kWh) ядрена енергия. Вносът на електроенергия в Германия се е увеличил почти три пъти през тази година в сравнение с 2023 г., като около половината от него идва от Франция, Швейцария и Белгия, които използват ядрени мощности.
Към края на 2023 г. инсталираните вятърни мощности в България достигат 705 MW, което представлява 3,9% от годишното брутно производство на електроенергия в страната. През 2023 г. вятърните паркове са произвели 1 584 GWh - ръст от 5,9% спрямо предходната година, официална цел -249 MW до 2030 г.
Второто искане за плащане обхваща ключови стъпки в осъществяването на 28 реформи и 14 инвестиции. Искането за плащане включва и инвестиции в области като центрове за наука, технологии, инженерство и математика (STEM центрове), научни изследвания и иновации, подкрепа за бизнеса, обновяване с цел подобряване на енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, както и ЖП-транспорт.
Пикът вероятно ще достигне през 2025 г., преди да започне да се понижава благодарение на усилията на Пекин да развива по-чисти енергийни източници. Това се посочва в доклад, цитиран от Франс прес. 52% от анкетираните експерти от мозъчните тръстове Център за изследване на енергията и чистия въздух и Международна организация за проучвания на енергийния преход, очакват догодина потреблението на въглища от Китай да достигне максимума си.
Полша ограничи сметките за електроенергия за уязвимите потребители през 2022 г., за да намали ефекта от растящите енергийни цени, и изплаща компенсации, за да компенсира разходите на енергийните компании. Мерките са в сила до края на тази година, напомня агенцията.
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.
Преди около месец имаше пожар. Явно са засегнати в достатъчно голяма степен производствени мощности в предприятието и вероятно тяхното възстановяване за нормализиране на работния процес би коствало на собствениците доста финансови средства.
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
Китай строи „Линлун-1“, малък модулен реактор (SMR) в южната островна провинция на страната Хайнан. Това е първият в света реактор от този тип, одобрен от Международната агенция за атомна енергия. Реакторът ще обслужва разнообразните енергийни нужди на региона.