АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Енергийни мрежи: Диферсифицирани и сигурни
По време на пленарната сесия през юли Парламентът гласува резолюция, която призовава за по-тясно обвързване на големите енергийни проекти в Европа с политиката за климата.
Текстът, подготвен в парламентарната комисия по промишленост, изследвания и енергетика, посочва, че насоките за развитие на трансграничната енергийна инфраструктура трябва да бъдат ръководени от стремежа към намаляване на емисиите и нуждата от енергийна ефективност.
Изграждането на екологично устойчива икономика е една от основните дългосрочни цели на ЕС. Европейският зелен пакт поставя като задача постигането на нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г.
Друг приоритет, който депутатите изтъкват, е разработването на методи за съхраняване на произведената енергия. Това би направило възможно по-ефективното използване на възобновяеми източници като слънцето и вятъра.
Общи енергийни проекти
Европейският съюз се стреми да свърже енергийната инфраструктура на държавите членки чрез т.нар. Трансевропейски енергийни мрежи (TEN-E).
Страните работят по проекти от общ интерес, за да свържат енергийните си системи и да гарантират безпрепятствената доставка на електричество и природен газ на приемливи цени. Проектите от общ интерес получават по-лесно одобрение и могат да кандидатстват за финансиране по Механизма за свързване на Европа. Списъкът с проектите се преразглежда на всеки две години от Европейската комисия.
Tweet |
|