АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През 2024 г. ЕС е внесъл енергийни продукти на стойност 375,9 милиарда евро или общо 720,4 милиона тона. Спрямо 2023 г. вносът е намалял както в стойностно изражение (-16,2 на сто), така и в нетно тегло (-7,1 на сто), съобщи европейската статистическа служба Евростат на сайта си.


В енергетиката се насочват средства конкретно за проекти - изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", Вертикален газов коридор, който ще запази България на картата като транзитьор на природен газ, от който ние печелим огромни средства, които се реинвестират както в мрежата, така и влизат в държавния бюджет през съответните плащания от дружеството.


През 2024 г. в района на Алмати беше открит завод за преработка на волфрам. Понастоящем е завършено изграждането на миннообогатителния комплекс и се извършва работа по стартиране на дейността в минните производствени съоръжения. Общата стойност на проекта е $300 млн.


Капацитетът е 130 мегавата. "Терна Енерджи", собственост на базираната в Абу Даби компания за възобновяеми енергийни източници "Масдар" (Masdar), планира да свърже централата към електропреносната мрежата на страната още до края на следващата година, посочва изданието.


Трите проекта, подадени от Община Шумен на 11 февруари, са одобрени на първа фаза (фаза концепции) със 100% безвъзмездна финансова помощ, подобно на общо 28 проекта за цялата страна.


Чрез изграждането им се унищожава един невъзобновяем източник на хранителни ресурси. От организацията настояват да бъде наложен мораториум върху предоставянето на обработваеми земи от 1 до 7 категория за целите на изграждане на съоръжения за възобновяеми енергийни източници.


Които не замърсяват околната среда. Ще бъдат въведени промени в правилата за държавната помощ, така че по-бързо да се предоставя подкрепа за проекти за развитие на възобновяемата енергия и на производства, които не замърсяват околната среда.


Първоначалното финансиране ще бъде предназначено за проекти в областта на добива на никел, боксит, мед, производството на храни, възобновяемата енергия и за изграждането на център за изкуствен интелект, петролна рафинерия и нефтохимически завод.


Представеният списък на одобрените проекти показва, че един от тях е свързан с поставянето на зарядни станции в България. По този проект се предвижда обособяването на 126 зарядни станции в нашата страна, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Станциите ще бъдат поставени по европейските транспортни коридори, на паркинги и на различни места в градовете.


Проектът ще подобри свързаността в 140 общини и 16 гранични пункта. Според Доклада за цифровото десетилетие за 2024 г., България е един от лидерите в ЕС по фиксирана свързаност, като 88,6% от домакинствата имат достъп до оптични линии при средно 64% за ЕС. Въпреки това 5G покритието в България остава под средното за ЕС.