АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.
Парите, които получава държавната железопътна компания, ще позволят на компанията да финансира проекти за обновяване на високоскоростната железопътна мрежа в Германия.
Доставките се осъществяват в рамките на сътрудничество на основата на краткосрочен пилотен договор между двете компании. Компаниите имат за цел да развиват дългосрочно енергийно партньорство.
Второто искане за плащане обхваща ключови стъпки в осъществяването на 28 реформи и 14 инвестиции. Искането за плащане включва и инвестиции в области като центрове за наука, технологии, инженерство и математика (STEM центрове), научни изследвания и иновации, подкрепа за бизнеса, обновяване с цел подобряване на енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, както и ЖП-транспорт.
Един от проектите, по които се работи, е обновяване на пътния участък между селата Калековец и Крислово. Другите два проекта са свързани с обновяване на улици и тротоари и изграждане на мрежа за оптичен интернет в селата Крислово и Калековец и са финансирани от Държавен фонд "Земеделие".
Национална кръгла маса подчерта нуждата от устойчива рамка за финансиране на сградно обновяване. България трябва да се отдалечи от модела на 100% грантова схема за сградно обновление, категорични са експертите.
Финансовата помощ е безвъзмездна, като средствата са осигурени по втората покана "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление" (BG-RRP-4.028), част от НПВУ. Общо 82 общини, които спечелиха финансиране, подписаха договорите си с МЕ.
Те ще обслужват пътниците по направления в Северна България – Русе-Варна, Варна-Горна Оряховица-Мездра, както и в по-къси разстояния като София-Драгоман. През 2026 г. всички ще бъдем свидетели на обновяване на железопътния състав, осигурявайки 25 нови електрически мотриси „Шкода“.
Дружествата ще инвестират в различни обекти в общината чрез гражданско дружество "Енергийна общност Бургас - Плувен комплекс Славейков". В предложението на Апостолов бе заложен и размерът на участието им в общата собственост на съдружниците на дружеството.
Електричеството (50,6 на сто) и природният газ (26,9 на сто) съставляват над три четвърти от крайното енергийно потребление в сектора на услугите.