АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Финансовата помощ е безвъзмездна, като средствата са осигурени по втората покана "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление" (BG-RRP-4.028), част от НПВУ. Общо 82 общини, които спечелиха финансиране, подписаха договорите си с МЕ.
Дружествата ще инвестират в различни обекти в общината чрез гражданско дружество "Енергийна общност Бургас - Плувен комплекс Славейков". В предложението на Апостолов бе заложен и размерът на участието им в общата собственост на съдружниците на дружеството.
Електричеството (50,6 на сто) и природният газ (26,9 на сто) съставляват над три четвърти от крайното енергийно потребление в сектора на услугите.
Енергийни и финансови експерти, представители на местната власт и специалисти по етажна собственост пък ще разяснят подробно на гостите какви са възможностите за сдружаване на собствениците в многофамилни сгради, за енергийно обследване и термографско заснемане, за финансиране на проекти за сградно обновяване.
България, Литва и Гърция са изправени пред по-високи нива на трайна енергийна бедност. В България и Гърция повече от 10% от населението е трайно енергийно бедно според трите показателя, разгледани в проучването.
Средствата се отпускат за енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване и устойчивост и вече са сключени всички 284 договора.
Двеста осемдесет и две многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.024 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Сред препоръките е разработване на пакет от мерки, насочени към домакинствата, които не попадат в категорията на енергийно бедните. Той трябва да съдържа задължителни защитни клаузи в търговските договори, например за право на промяна и прекратяване на договора, право на информация за енергийния микс на съответния търговец и защита от прехвърляне на разходи по балансиране, както и разработени от Министерството на енергетиката примерни...
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие решение за прилагане на еднократен компенсаторен механизъм във връзка с постигнатите екстремно високи цени на пазара на балансираща електроенергия на 19 май 2024 г., съобщиха от регулатора.
Тя е изградена по проект "Зелена енергия и енергийно ефективни решения в подкрепа на местната общност", реализиран от Сдружение "Електромобили за регионите - Исперих" с подкрепата на Община Исперих. Проектът е финансиран от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., чрез Стратегията за Водено от общностите местно развитие на МИГ Исперих.