АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.
Проектите, финансирани по механизмите, ще трябва да отговарят на взискателните критерии за допустимост на ЕБВР за преход към зелена икономика и строгите технически стандарти и ще допринесат за спестяване на енергия и намаляване на емисиите на CO2.
Доставките се осъществяват в рамките на сътрудничество на основата на краткосрочен пилотен договор между двете компании. Компаниите имат за цел да развиват дългосрочно енергийно партньорство.
Финансовата помощ е безвъзмездна, като средствата са осигурени по втората покана "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление" (BG-RRP-4.028), част от НПВУ. Общо 82 общини, които спечелиха финансиране, подписаха договорите си с МЕ.
Дружествата ще инвестират в различни обекти в общината чрез гражданско дружество "Енергийна общност Бургас - Плувен комплекс Славейков". В предложението на Апостолов бе заложен и размерът на участието им в общата собственост на съдружниците на дружеството.
Електричеството (50,6 на сто) и природният газ (26,9 на сто) съставляват над три четвърти от крайното енергийно потребление в сектора на услугите.
Енергийни и финансови експерти, представители на местната власт и специалисти по етажна собственост пък ще разяснят подробно на гостите какви са възможностите за сдружаване на собствениците в многофамилни сгради, за енергийно обследване и термографско заснемане, за финансиране на проекти за сградно обновяване.
България, Литва и Гърция са изправени пред по-високи нива на трайна енергийна бедност. В България и Гърция повече от 10% от населението е трайно енергийно бедно според трите показателя, разгледани в проучването.
Средствата се отпускат за енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване и устойчивост и вече са сключени всички 284 договора.
Двеста осемдесет и две многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.024 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.