АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
„Росатом“ и Унгария вървят с бързи темпове към първи бетон за АЕЦ „Пакш-2“. Проектът е първият на територията на ЕС, получил лиценз за изграждане на ядрени енергоблокове по референтен руски проект. „Росатом“ е световен лидер в изграждането на нови блокове и едновременно строи 22 енергоблока в седем държави.
АЕЦ „Дабаа“ е първата атомна електроцентрала в Египет, на брега на Средиземно море, на около 300 километра северозападно от Кайро. Тя ще има четири енергоблока с мощност 1200 мегавата всеки с реактори с вода под налягане тип ВВЕР-1200 от трето поколение.
Със същото правителствено решение ще започне подготовката и за изграждането на 8-и реактор на АЕЦ „Козлодуй“. По план дейностите по строителството на двата нови енергоблока трябва да вървят успоредно и вторият да бъде завършен до две-три години след първия.
Според оценки на шведското правителство най-малко 10 нови конвенционални ядрени реактора трябва да бъдат построени в страната до 2045 г. Към момента скандинавската страна има общо шест работещи ядрени енергоблока.
САЩ купуват повече от 95% от необходимия им уран за ядрените реактори на своите АЕЦ от чужбина. Уранът се използва за производство на ядрено гориво за атомни електроцентрали. САЩ разполагат с 93 атомни енергоблока с мощност около 96 GW.
Това е краят на строителство, продължило повече от 35 години, след като през 80-те години на миналия век се взема решение за дава нови реактора в атомната електроцентрала, в която и към момента работят още 2 енергоблока.
Унгарската агенция за атомна енергия издаде разрешение за строеж на два енергоблока ВВЕР-1200 от поколение "3 Плюс" на площадката на АЕЦ "Пакш-2" на брега на река Дунав. Сделката за реакторите бе сключена през 2014 г. между Будапеща и Москва.
Централата е генерирала 3,3 млн. мегаватчаса електроенергия през изминалите 12 месеца. Произведеното от двата енергоблока на ТЕЦ AES Гълъбово електричество през 2021 г. е с 20% повече в сравнение с отчетеното през 2020 г. и е най-голямото годишно производство от началото на търговската й експлоатация.
Това позволява на компанията „Аккую Нуклеар“, част от „Росатом“, да започне всички дейности по изграждане на енергоблока, като до края на годината се планира начало на полагането на фундаментните плочи на реакторната и турбинната сграда.
„Атомфлот” ще достави 4 модернизирани плаващи енергоблока с инсталирана мощност не по-малко от 106 МВт всеки, като първите два енергоблока ще бъдат въведени в експлоатация в отдалечения район в началото на 2027 година, третият – година по-късно, а четвъртият - в началото на 2031 година.