EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

ЕП: Отпада мониторингът за България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕП: Отпада мониторингът за България

mail07:30 | 26.10.2016прегледи 969 коментарикоментари 0


Мнозинството в Европейския парламент подкрепи въвеждането на общ механизъм в ЕС за наблюдение на прилагането на върховенството на закона. Ако бъде утвърден, подобен механизъм би заменил прилагания срещу България и Румъния механизъм за сътрудничество и проверка на Европейската комисия.
Докладчикът София ин 'т Велд (АЛДЕ, Холандия) посочи, че необходимостта от нов, единен и постоянен механизъм, нараства. Нямаме средствата да налагаме нормите на върховенството на закона засега, поясни тя.
Групите в ЕП на Европейската народна партия (ЕНП), на социалистите и демократите, АЛДЕ, Европейската обединена левица, Зелените и "Европа на свободата и пряката демокрация" се изказаха в подкрепа на предложението за нов механизъм. Според ЕНП механизмът е необходим, защото би осигурил защита срещу дълбоки промени в държавите, където изборите водят до големи политически промени.
По мнението на Групата на социалистите и демократите съществуващите механизми за опазването на върховенството на закона в ЕС не осигуряват необходимата защита. Групата на АЛДЕ изрази становището, че новият механизъм би бил в защита на гражданското общество. Филиз Хюсменова (АЛДЕ/ДПС) посочи, че Европа е на кръстопът и се нуждае от преосмисляне на ценностите, върху които е изградена. Особено важно е, че новият механизъм би заменил действащите "на парче" инструменти като механизма за сътрудничество и проверка, който се прилага вече 10 години само срещу България и Румъния, и би премахнал двойния стандарт, коментира тя.
Групата на Европейската обединена левица подкрепи въвеждането на нов механизъм с виждането, че съществуващите правни лостове не осигуряват нужната независимост при оценката на състоянието на върховенството на закона в ЕС. Групата на Зелените подкрепи доклада и поясни, че новият механизъм не би бил срещу "новите" държави в ЕС. Групата "Европа на свободата и пряката демокрация" се изказа в полза на предложението с виждането, че е необходимо нещо ново за опазването на върховенството на закона.
Европейските реформатори и консерватори отхвърлиха идеята, като настояха, че целите на предложението могат да бъдат постигнати с диалог и взаимно доверие. Групата "Европа на народите и свободата" посочи, че и сега съществува механизъм за наказания на страните, които не осигуряват върховенство на закона и коментира, че предложението създава правен проблем и би било пореден удар срещу суверенитета на държавите в ЕС.
Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс също не подкрепи доклада. По неговите думи ЕК подкрепя целите на предложението, но не и идеята за изготвянето на годишни доклади от независими експерти. Имаме достатъчно съществуващи инструменти за защита на върховенството на закона, коментира Тимерманс./БТА

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg