АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕП препоръча спиране на еврофондовете
Европейският парламент прие днес препоръка, в която призовава Европейската комисия "да възприеме решителна позиция по отношение на България и сериозно да разгледа въпроса дали (.. .) изобщо е възможно използването на средства на Общността съгласно правилата", съобщи кореспондентът на БТА в Брюксел Николай Желязков.
Препоръката няма законодателна стойност, уточни преди дни председателят на ЕП Мартин Шулц. В доклада за освобождаването от отговорност по изпълнението на общия бюджет на ЕС за финансовата 2012 година докладчикът Маркус Пипер (ЕНП, Германия) предложи въпросния текст, който бе утвърден днес след предварителното одобрение на парламентарната комисия по бюджетен контрол. В т. 296 от доклада под заглавието "Липса на напредък в България" пише, че в последния доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка комисията отчита "липсата на напредък (. . . ), продължаващото силно разпространение на корупцията и наблюдаваното в страната принципно затруднение за разпределяне на отговорности и поправяне на грешки" в България. С днешната резолюция евродепутатите изразяват дълбока загриженост от оценките на ЕК за нашата страна.
Текстът беше внесен от германски евродепутат от ЕНП и подкрепен от мнозинството в пленарната зала. Предложението на българския евродепутат Ивайло Калфин за отпадането на въпросния параграф не беше прието. Сходна препоръка беше одобрена и за Румъния, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел Диана Чепишева.
„Има много възможности и потенциал, стремеж към по-добър живот на хората. Явно политическата ситуация е в тежест и съм учудена от това как дори нови лица в политиката изключително бързо губят доверие. Не се съгласявам с това, което каза Мартин Шулц – че гласът на Европейския парламент няма значение. Скандално е президент на ЕП да каже това на българската общественост”, посочи тя.
„Българите имат много надежда и вяра в ЕС. Нямате прогрес, имате регрес – нещата стават по-зле, отколкото отпреди. ЕС има много финансови проблеми и съществува дебат по какъв начин да се разпределят средствата. България рискува да изгуби пари, защото други ще ги вземат”, добави Ингеборг Гресле.
„Призовавам българските граждани да гласуват. Изключително важно е да сме подкрепени от гражданите, да имаме силен мандат, да работим заедно с ЕК и със Съвета. Единствено евродепутатите носят отговорност пред своите избиратели. Призовавам българите да гласуват за демократични партии. Много е трудно малките партии да постигнат мнозинство. Ако има 300 малки партии, представени в парламента, това би го отслабило, защото няма да се постигне необходимото мнозинство. Един силен Европейски парламент може да помогне на България. Не се отказвайте”, призова евродепутатът.
Tweet |
|