АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕП:Македония и Хърватия с добри оценки, Турция без напредък
Европейският парламент даде като цяло положителна обща оценка на усилията, положени през изминалата година от бивша югославска република Македония и Хърватия по пътя към членство в ЕС. В същото време ЕП подчерта ограничения напредък на Турция по отношение на критериите от Копенхаген. Трите резолюции бяха обсъдени и приети на пленарната сесия в Страсбург на 10 февруари.
Проблеми като правовата държава, свободата на изразяване, добросъседските отношения, етническите малцинства, правата на жените и борбата срещу корупцията и организираната престъпност все още трябва да бъдат разрешени в Хърватия, бивша югославска република Македония и Турция, според текстовете на приетите в сряда резолюции.
Бивша югославска република Македония
Депутатите от ЕП очакват преговорите за членство с бивша югославска република Македония да стартират в "близко бъдеще" и настояват Съвета да потвърди на срещата на върха през март, че приема препоръките на Комисията за тяхното започване. Те подкрепят също така предложението на гръцкото правителство за даването на символична и мотивираща дата - 2014 г., за приемане на държавите от Западните Балкани, се подчертава в резолюцията на Zoran Thaler (С&Д, Словения).
От българска гледна точка, интересните параграфи в проекторезолюцията са относно езика на омраза към съседните държави членки на ЕС в македонските медии и учебници, както и за гарантирането на правата на гражданите с различно етническо самосъзнание. В проекта за резолюция се отбелязва и че съвместното честване на общи исторически събития със съседите ще допринесе за по-доброто разбиране на историята и поддържане на добри съседски отношения.
Относно въпроса с името, Парламентът настоява бивша югославска република Македония и Гърция "да удвоят усилията си на най-високо равнище с оглед намиране на взаимно приемливо решение". Според депутатите, ЕС трябва да бъде готов да окаже съдействие в преговорния процес.
Турция
Парламентът припомня, че започването на преговорите през 2005 г. е било началото на един продължителен процес с отворен край. Напредъкът на конкретните реформи остава ограничен през 2009 г., се казва в по-нататък резолюцията на докладчика Ria Oomen-Ruijten (ЕНП, Нидерландия). Депутатите изразяват своето съжаление, че допълнителният протокол към споразумението за асоцииране ЕС-Турция не се прилага за четвърта поредна година. Нежеланието за отваряне на турските летища и пристанища към Кипър може сериозно да се отрази на преговорния процес, предупреждават депутатите.
Турското правителство трябва да направи конкретни стъпки за разрешаване на кипърския проблем, като започне с незабавното изтегляне на своите войски от северната част на острова и разрешаване на въпроса със заселването на турски граждани. По този начин Турция би помогнала за постигането на подходящ климат за преговорите, смятат членовете на ЕП.
Те критикуват също така някои решения на турския конституционен съд, като например това за закриването на прокюрдската Партия на демократичното общество и анулирането на законодателство, ограничаващо юрисдикцията на военните съдилища. Според депутатите това представлява сериозна крачка назад по отношение на реформите и призовават за преработване на Конституцията.
Европейските депутати приветстват подписването на протокола за Набуко и настояват за отварянето на глава Енергетика в процеса на преговори. До момента са отворени 12 от общо 35 глави.
Хърватия
Преговорите за членство с Хърватия могат да бъдат завършени през 2010 г., като успешното присъединяване на страната може да даде положителен тласък на процеса на интегриране на останалите държави от Западните Балкани, се подчертава в резолюцията с докладчик Hannes Swoboda (С&Д, Австрия). Депутатите все пак изразяват загриженост, че въпреки широката подкрепа за присъединяване към ЕС сред политическите партии, обществената подкрепа за членството намалява в Хърватия.
Според резолюцията постигането на споразумение между Словения и Хърватия за разрешаване на двустранния граничен спор е създало импулс за отваряне на всички останали глави и за бърз напредък в присъединителните преговори. Към момента 28 от 35-те преговорни глави са отворени, като 17 от тях са временно затворени.
Резолюцията за бивша югославска република Македония беше приета с 548 гласа "за", 45 "против" и 35 "въздържали се".Резолюцията за Турция беше приета с вдигане на ръце. Резолюцията за Хърватия беше приета с 582 гласа "за", 24 "против" и 37 "въздържали се".
Tweet |
|