АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС дава милиони за борба с климатичните промени
Европейският съюз предлага до 15 милиарда евро годишно на развиващите се държави, за да ги убеди да се присъединят към бъдещото световно споразумение за борба срещу климатичните промени, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
Европейският комисар за околната среда Ставрос Димас обясни днес, че помощта ще помогне на развиващите се страни да ограничат увеличението на емисиите на парникови газове. Целта на отпускането на средства освен това е да ускори бавните преговори за новото глобално споразумение в областта на екологията, отбеляза той.
Димас съобщи, че Европейската комисия е изчислила на 100 милиарда евро годишно разходите, които трябва да правят развиващите се държави до 2020 г., за да изпълнят задълженията си в сферата на борбата срещу глобалното затопляне. Според обясненията му част от парите ще бъдат набрани чрез международно финансиране от индустриализираните страни и най-напредналите в икономически план развиващи се държави като Китай и Бразилия. За тази цел е необходимо до 2020 г. да бъдат осигурявани годишно между 22 и 50 милиарда евро.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу призова за сериозен напредък в преговорите, по-малко от 90 дни до световната екологична конференция в Копенхаген.
Днешното съобщение на комисията бе очаквано с голямо нетърпение от развиващите се страни и хуманитарни групи, според които богатите държави трябва да платят компенсации на бедните, за да съкратят те емисиите си на парникови газове, отбелязва Асошиейтед прес. Развиващите се страни твърдят, че налагането на ограничения върху емисиите ще навреди на усилията им да изградят жизнеспособни национални икономики.
На световната среща на върха в Копенхаген между 7 и 18 декември трябва да бъде прието ново споразумение за борба срещу климатичните промени за периода след изтичането през 2012 г. на Протокола от Киото. Най-важният въпрос е с колко да намалят емисиите си на парникови газове развитите държави, отбелязва
Франс прес. Друга критично важна тема обаче е помощта, която ще отпуснат богатите страни на бедните, за да могат те да развият отделящи малки парникови емисии икономики.
Tweet |
|