АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС: Енергийните цени подхранват инфлацията
Потребителските цени в еврозоната се повишиха през юли с 2,2% спрямо година по-рано, а инфлацията в целия ЕС нарасна с 2,5 на сто. Ускоряването на инфлацията на стария континент е в резултат на доста по-високите енергийни цени, показват окончателни данни на европейската официална статистика Евростат.
Индекс на потребителските цени (CPI) в еврозоната се понижи през юли с 0,1% спрямо юни, но нарасна с 2,2% на годишна база след растеж с 1,9% месец по-рано. Това е най-високата инфлация от октомври 2018 г., надвишавайки целевото ниво на Европейската централна банка от 2 на сто.
Основната инфлация (изключвайки волатилните цени на храните, тютюневите изделия и на енергията) обаче се понижи на месечна база с 0,4% и нарасна спрямо юли 2020 г. с едва 0,7% след повишение с 0,9% през юни.
Най-голям принос за инфлация през юли оказа повишаването на енергийните цени с 2,0% на месечна и с цели 14,3% на годишна база, докато цените на услугите се повишиха с 0,8% на месечна база и с 0,9% спрямо година по-рано. Цените на неенергийните индустриални стоки обаче се понижиха с 2,4% спрямо юни и се повишиха на годишна база с 0,7%, а цените на храните, алкохола и тютюневите изделия нараснаха годишно с 1,6 на сто.
В рамките на целия ЕС потребителската инфлация през юли остана на нивото от юни, но годишната инфлация се ускори до 2,5% от 2,2% през юни, достигайки най-високо ниво от 2012 г. насам.
Според данните на Евростат годишната потребителска инфлация в България през юли се повиши с 0,7% спрямо предходния месец и нарасна на годишна база с 2,2% след повишение с 2,4% през юни, потвърждавайки данните на НСИ от по-рано тази седмица за хармонизираната инфлация в нашата страна.
Tweet |
|