АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС: Износът и вносът на храни намаляват
И износът, и вносът на селскостопански храни от ЕС отбеляза лек спад в стойностно изражение през юли 2022 г., според най-новия месечен доклад за търговията със селскостопански храни, публикуван от ЕК. Въпреки че стойността на износа на ЕС е намаляла с 2% в сравнение с юни и сега възлиза на 19,2 милиарда евро, той все още остава значително по-висок от миналата година. Вносът на ЕС също е намалял с 2 процента през същия период, достигайки 14,3 милиарда евро през юли 2022 г. Търговският баланс на ЕС е стабилен на равнище 4,9 милиарда евро.
Последният месечен доклад за търговията с хранително-вкусовата промишленост включва специален акцент върху търговските потоци между ЕС и Обединеното кралство.
Износ
Въпреки спада в общите стойности на износа, експортът на зърнени култури от ЕС, най-вече пшеница, но и ечемик, се е увеличил особено за Близкия изток и Северна Африка (MENA). Това затвърждава по-голямата перспектива за износ на зърнени култури от ЕС към страните, които се нуждаят най-много от него, след прекъсването на пазара, причинено от инвазията на Русия в Украйна.
Най-голямо увеличение на износа е регистрирано при пшеницата. Всъщност ЕС е изнесъл 1,9 милиона тона пшеница през юли 2022 г. за MENA, което представлява 300 процента увеличение в сравнение с юли миналата година. През юли общият износ на пшеница за света е достигнал 3 милиона тона, което е 74 процента увеличение на годишна основа.
Категориите, при които износът е намалял през юли, са плодове и ядки (-15 процента) и зеленчуци (10 процента). Износът на маслини и зехтин е намалял с 14 процента през юли, до голяма степен поради спада на експорта за САЩ.
Общият износ на селскостопански храни от ЕС от началото на годината до юли е достигнал 127 милиарда евро, което е с 14 процента над равнището същия период на миналата година. ЕС остава най-големият износител на селскостопански храни в света.
Внос
Вносът на ЕС от Украйна продължава своя четвърти пореден месец на растеж след прилагането на временната либерализация на търговията и подобряването на функционирането на коридорите за солидарност. Вносът на ЕС от основни търговски партньори, като Бразилия и САЩ, също се е увеличил, особено за царевица и соя. През юли най-много е намалял импортът на грозде, слънчогледови семки и банани спрямо юни - съответно с 24, 20 и 18 процента.
Общият внос на ЕС от началото на годината до юли е достигнал 96 милиарда евро, което е с 33 процента над нивото от същия период на миналата година.
Търговия на ЕС със селскостопански храни с Обединеното кралство
Обединеното кралство се превърна в основен търговски партньор на ЕС. Общият обмен на селскостопански и хранителни продукти е достигнал 53,8 милиарда евро през 2021 г. Втория по големина търговски партньор са САЩ, с които търговията е на стойност 33,8 милиарда евро през 2021 г.
През 2022 г. общата търговия със селскостопански храни се е увеличила значително между ЕС и Обединеното кралство. За първите седем месеца на 2022 г. търговията със селскостопански храни се е разширила с 21 процента, достигайки 35,5 милиарда евро, в сравнение с конкретната ситуация в началото на 2021 г., когато влезе в сила Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство. Търговският баланс на ЕС с Обединеното кралство за селскостопански и хранителни продукти е положителен на равнище 18,6 милиарда евро от януари до юли 2022 г.
Tweet |
|