АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС инвестира в отдалечени региони = 1 млрд. евро
Европейската комисия одобри редица трансгранични програми за сътрудничество на обща стойност 1 милиард евро в подкрепа на социалното и икономическото развитие на регионите от двете страни на външните граници на ЕС.
„Трансграничното сътрудничество е от решаващо значение, за да се предотврати създаването на нови разделения. Новото финансиране ще допринесе допълнително за постигането на по-интегрирано и устойчиво регионално развитие в съседстващите си гранични региони, както и за по-хармонично териториално сътрудничество по външните граници на ЕС.“ Това заяви комисарят по въпросите на европейската политика за съседство и преговорите за разширяване Йоханес Хан.
„Много се радвам, че Европейският фонд за регионално развитие може да допринесе за сближаването на ЕС и неговите съседи. Програмите за трансгранично сътрудничество са конкретни примери за това как ЕС оказва помощ на гражданите, за да се справят с общите предизвикателства, като по този начин се създава истинско усещане за солидарност и същевременно се стимулира конкурентоспособността на местните икономики.“ — заяви комисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу.
Този вид трансгранично сътрудничество е важен елемент от политиката на ЕС спрямо съседите му. С него се дава приоритет на подкрепата за устойчиво развитие по външните граници на ЕС, така че да се намалят разликите в жизнения стандарт и да се намерят решения на общите предизвикателства от двете страни на тези граници. За всяка от програмите участващите в нея страни са избрали най-много четири приоритета, като например развитие на МСП, култура, околна среда и изменение на климата, борба с бедността, образование и изследователска дейност, енергетика, достъпност, управление на границите.
С новия пакет ще се финансират проекти в 27 страни: Армения, Грузия, Република Молдова, Украйна и Русия на изток; Египет, Израел, Йордания, Ливан, Палестина, Тунис; държави — членки на ЕС (България, Гърция, Естония, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Финландия, Франция, Швеция), както и Норвегия и Турция. Финансирането се предоставя по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския инструмент за съседство (ЕИС). Споразуменията за финансиране ще бъдат финализирани между страните партньори и ЕС до края на 2016 г. Безвъзмездните средства ще бъдат отпуснати чрез покани за представяне на предложения, които ще бъдат оповестени през 2016 г. или в началото на 2017 г.
Пример:
Чрез проекта „Чиста река“ на стойност 3,8 милиона евро, в който участват Румъния и Украйна, трансграничното сътрудничество по линия на ЕИС ще спомогне за опазване на екологичната стойност на басейна на река Дунав, като се засили сътрудничеството, целящо предотвратяването на причинени от човека бедствия.
Tweet |
|