АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС: Индустриалното производството неустойчиво
Според данните на Евростат индустриалното производство в рамките на еврозоната се понижи през март с 0,3% спрямо февруари, когато се сви с 0,1%, потвърждавайки прогнозата на финансовите пазари. Това е поредно доказателство, че слабостта на индустриалното производство от края на 2018-а година сякаш остава в сила и през първото тримесечие на настоящата година.
Влошаването е факт, въпреки че производството в Германия нарасна през март с 0,4%, но при рязко влошаване в останалите три водещи икономики от еврозоната - в Испания (спад с 1,2%), Франция (с 1,0%) и Италия (понижение с 0,9%).
Понижение регистрират производството на стоки с недълготрайна употреба (спад с 1,0%) и на енергия (с 0,3%) при повишение на средствата за производство (с 0,4%) и на стоките с дълготрайна употреба (растеж с 0,7%).
Спрямо година по-рано индустриалното производство в еврозоната се сви през март с 0,6% след стагнация (нулев растеж) през февруари и при очаквания за по-силно понижение с 0,8 на сто. Производството на годишна база в региона на единната валута нарасна за последно през миналия ноември.
Евростат представи аналогични относително слаби данни за индустриалното производство и в целия ЕС, както и по-значим спад в в рамките на България.
Производството в ЕС се сви през март с 0,1% спрямо февруари, когато беше отчетен нулев растеж, като на годишна база индустриалното производство нарасна с 0,4% след повишение с 0,5% месец по-рано.
Според данните на Евростат индустриалното производство в България обаче се понижи през март с 0,9%, парирайки част от растежа с 1,6% през февруари и с цели 3,6% през януари, като по-голям спад беше отчете в едва шест от останалите страни-членки на ЕС.
На годишна база растежът на индустриалното производство в България се забави през март до 2,8% от 6,9% през февруари, връщайки се близо до темпото на растеж от 2,5% в началото на годината. По този показател нашата страна се намира в златната среда в рамките на целия Европейския съюз.
Tweet |
|