АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС също оряза бюджет 2012
Правителствата на страните от ЕС надвиха членовете на Европейския парламент в битката за бюджета, която приключи в ранните часове на уикенда, принуждавайки евродепутатите да се откажат от настояването за по-високи разходи, информира ДПА. Според споразумението разходите в бюджета за 2012 година ще бъдат увеличени с 1,86% спрямо равнищата от 2011 година до 129 милиарда евро (174,5 милиарда долара). По-рано бе съобщено за увеличение от 2,02%. Тази цифра обаче бе изчислена преди да бъде включено в калкулацията увеличение от 550 милиона евро за Бюджет 2011 година, уточнява ДПА. Преди това депутатите се надяваха разходите да бъдат увеличени с 5,2% до 133,1 милиарда евро. Сега двете страни имат две седмици, за да изготвят официално детайлите на това най-ново споразумение, постигнато след 17-часова преговорна сесия. "Наистина ми олекна, че постигнахме споразумение", заяви полският държавен секретар по финансите Яцек Доминик след 17-часовия кръг преговори. "Това е бюджет на икономиите", каза еврокомисарят за бюджета и финансите Януш Левандовски, който настояваше за бюджет от 132,7 милиарда евро. "Това споразумение е по-добър вариант, отколкото да продължи спорът", допълни той. Депутатите, които се надяваха на повече финансиране, заявиха, че парламентарните лидери са "капитулирали". Този бюджет "е нова жертва на сляпата политика на икономии", отбеляза Изабел Дюран, депутат от Зелената партия.
Последните преговори между парламента и страните членки ще преминат под знака на засилващите се икономии в Европа, отбелязва ДПА. Като се има предвид, че все повече страни се стремят да орежат бюджетите си, вероятно ще има призиви парите за Брюксел да бъдат по-малко, допълва агенцията. "Предвид всички мерки за икономии сред страните членки трябва внимателно да броим всяко евро", посочи Доминик. По думите му това означава, че трябва да има спестявания в много институции на ЕС.
Освен това тъй като всяко обещано евро не се отпуска непременно, ЕС ще бъде принуден да намали разходите за много от агенциите си. Левандовски обаче напомни на страните членки, че имат задължения към ЕС. "Дори във времена на икономии сметките трябва да се плащат надлежно. Бюджетът не трябва да става заложник на финансовите проблеми на страните членки", каза той. Две трети от бюджета на ЕС идва от вноски на страните членки. Останалата част се финансира с данъци и мита, посочва ДПА.
Tweet |
|