АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Измеменията касаят необработваемите площи, така че по-дребните производители да не бъдат ограничавани или глобявани, а да бъдат насърчавани да поддържат такива части от своите ниви. Предвижда се повече гъвкавост при избора на културите за сеитба и за определяне на правилата за съхраняване на почвите.
Жътвата на пшеница, 95 на сто от която е зимна, вече приключи. Фермерите прибраха 21,9 млн. тона пшеница от 4,6 млн. хектара. Очаква се производството да нарасне до около 56 млн. метрични тона през 2023 г. от 53 милиона през 2022 г. благодарение на по-високия добив.
Според експерти пшениците са в много добро състояние. Ако няма суховей в края на юни и не вали по време на жътвата, продукцията в по-голямата част от Добруджа няма да е по-ниска от миналата година.
На борсата, която традиционно среща земеделски производители преди началото на пролетната сеитба, ще се предлагат семена за пролетни и зеленчукови култури,цветя, овошки, био лози, торове, препарати и биологични средства за растителна защита и други.
В своя зимен доклад "Световни икономически перспективи" МВФ прогнозира подобряване на растежа на глобалната икономика през 2020-а година до 3,3% (но под есенна прогноза за растеж с 3,4%), след като през миналата година растежът се забави до 2,9% (вместо до 3,0%).
Есенната сеитба в Добричкия регион завърши, съобщи областната дирекция "Земеделие" за края на кампанията. Площите със зърнената култура са почти колкото през миналата година - 1 300 000 декара.
В Силистренско вече са засети 90 200 декара пшеница, 13 000 декара ечемик и 12 300 декара зимна маслодайна рапица. В Добричкия регион засега са засети първите около 86 000 декара с пшеница. За кампанията досега са подготвени над 682 000 декара масиви.
Добруджанският земеделски институт ще ги предложи за есенната сеитба. Институтът ще подготви около 450-500 тона семена за кампанията от сортовете с високопродуктивни качества "Енола", "Лазарка", "Драгана", "Мерилин", "Галатея", "Божана" и други.
Започна пролетната сеитба в Добричка област, която е сред най-големите производители в страната на слънчоглед и фуражно зърно. Засети са първите 5300 декара с царевица в землищата на Каварна и Крушари, съобщават от областната дирекция "Земеделие".
Очаква се икономическият растеж в еврозоната да спадне от най-високата си стойност през последните 10 години от 2,4 на сто през 2017 година, до 2,1 на сто през 2018 година.