АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С цел опазване и съхраняване на популациите на видовете руска есетра (Acipenser gueldenstaedtii), чига (Acipenser ruthenus), пъструга (Acipenser stellatus) и моруна (Huso huso) е удължена забраната за улова им в българската акватория на река Дунав и Черно море за период от 5 години, считано от 01 януари 2021 г.
Улавянето на този екземпляр е от изключителна важност за осигуряване на информация за размножаването и миграциите на есетровите риби. Научната експедиция продължава и през месец юли.
Забраната за улов на есетрови риби в българската акватория на река Дунав и Черно море се удължава с 5 години, считано от 01 януари 2016 г. Това се определя в съвместна заповед на министъра на земеделието и храните Десислава Танева и министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. Целта на решението е опазване и съхранение на есетровите популации от вида: руска есетра, чига, пъструга и моруна.
Цената на черния хайвер от есетрови риби започва от 500 лева за килограм при рибарите, но може да достигне и повече, коментира Иван Христов, координатор на програма "Води" в природозащитната организация WWF.
Българското правителство въведе четиригодишна забрана за улов на есетри в Дунав, като по този начин се присъедини към усилията на Румъния, която още през 2006 г. забрани улова на застрашените видове за 10 години.
Заради това есетрови риби в река Дунав около България и Румъния, заплашва съществуването на тези видове, се казва в доклад на мрежата ТРАФИК.
Русия се завръща на пазара за продажбата на хайвер, след като спря да изнася черните яйца от есетра в продължение на девет години, тъй като каспийската морска риба беше застрашена като изчезващ вид.