АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В закритото пространство в центъра на София посетителите ще могат да намерят храни и напитки, сред които хляб и печива с квас, разнообразни сладкиши, мед и пчелни продукти, млечни и месни продукти, вино и сиропи, сладка и конфитюри, билкови чайове и тинктури, ядки и ядкови продукти, подправки и студено пресовани масла, дъвки и бонбони с натурални съставки, и много други.
ФАО намали минимално прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2,841 млрд. тона. Предходната прогноза залагаше на 2,848 млрд.тона. Индексът на цените на храните на ФАО, който следи пет хранителни кошници - зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, се повиши, движен главно от скока на цените на растителните масла.
Референтният показател за световните цени на хранителните стоки остана непроменен през юни, тъй като повишенията на международните котировки за растителни масла, захар и млечни продукти компенсират спада на тези за зърнените култури, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
По-високите покупки на слънчогледово олио от най-големия световен вносител на растителни масла ще спомогнат за намаляване на запасите в Черноморския регион и ще повишат цените.
Според данните, за първите 4 месеца на тази година са произведени 4365 тона млечни продукти с растителни масла, което е ръст с около 20% спрямо същия период на миналата 2023 година, когато количеството на произведените имитиращи продукти е било 3634 тона.
От 24 до 27 юни Женева ще събере лидери в областта на ароматите от цял свят, под мотото: „Ароматът напред: Където се срещат глобалните иновации и творчеството“.
Световният индекс за цените на храните на ФАО се е повишил за втори пореден месец през април, тъй като по-високите цени на месото и лекото поскъпване на растителните масла и зърнените култури надделяват над поевтиняването на захарта и млечните продукти, предаде Ройтерс.
Производството на устойчиво авиационно гориво от отработени масла ще се извършва в една от рафинериите на "Синопек" в Китай, се посочва още в изявлението.
При износа най-голям ръст е отбелязан в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (10.7%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (63.8%).
По-ниският внос на палмово и соево масло е понижил общия внос на растителни масла от Индия през февруари до най-ниското му равнище от близо две години до 973 000 тона. Индия купува палмово олио основно от Индонезия, Малайзия и Тайланд, а соевото и слънчогледово - от Аржентина, Бразилия, Русия и Украйна.